فارس/ براساس یک مقاله مطالعاتی که در ژورنال Advanced Material منتشر شده است، دانشمندان کامپوزیت‌های دندانپزشکی ایجاد کرده‌اند که می‌توانند با هماهنگی با دندان‌های انسان ترکیب شوند و استحکام فوقالعاده‌ای داشته باشند.
مواد دندانپزشکی مصنوعی موجود در سرامیک زیرکونیا دارای سختی است که ۲۰ برابر بیشتر از عاج دندان انسان است و باعث تسریع در سایش دندان همسایه و مخالف می‌شود. آنها عموما تحمل خسارت نسبتاً ضعیف را نشان می‌دهند.
با الهام از لایه پوسته طبیعی nacre، محققان چینی از انستیتوی تحقیقات «Metal» آکادمی علوم چین و دانشگاه جیلین با دانشمندان آمریکایی همکاری کردند تا کامپوزیت‌های پلیمری و سرامیکی را تولید کنند که در سختی و استحکام شبیه به عاج و مینای دندان انسان است و مقاومت بالایی دارند.

مواد کامپوزیت بیونیک ثابت کردند که ضریب اصطکاک کمتری نسبت به سرامیک زیرکونیا دارند و باعث کاهش ساییدگی دندان انسان می‌شوند.
در این مقاله آمده است که این مواد پروتز جدید می‌توانند در بیمارستان‌ها طراحی و ساخته شوند و مدت انتظار بیماران را کوتاه کنند.
محققان در تلاشند تا مواد را در عمل بالینی قرار دهند. این مقاله حاکی از‌ آن است، اصول طراحی مواد جدید همچنین می‌تواند به طیف گسترده‌ای از سیستم‌های مواد برای بهبود عملکرد مکانیکی گسترش یابد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید