ایسنا/ نتایج تحقیق گروهی محققان دانشگاه بینگهمتون و دانشگاه ایالتی نیویورک نشان داد، انتخاب رنگ لباس افراد بر عادات رفتاری حیوانات تأثیر دارد.
لنسی سویرک، استادیار تحقیقات علوم زیستی دانشگاه بینگهمتون این تحقیق را باهدف درک اکوتوریست‌(طبیعت‌گردی) بر حیات‌وحش بومی کاستاریکا موردبررسی قرارداد.
سویرک اظهار کرد: در حال حاضر حدود 5 سال است که در مورد مارمولک‌های آبی تحقیق می‌کند و یکی از دلایل انتخاب آنها محدود بودن این مارمولک‌ها در منطقه‌ای کوچک است.
وی گفت:"ما مطمئن هستیم که این جمعیت خاص طی زندگی خود انسان‌های زیادی مشاهده نکردند پس هیچ پیش‌زمینه قبلی در مورد انسان‌ها، رفتار آنان و پوشش رنگی آنان ندارند."
محققان برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر به مرکز بیولوژیکی لاس کروسس در کاستاریکا رفتند.
آنان در سه مکان مختلف رودخانه با سه پیراهن به رنگ نارنجی ، سبز و آبی قرار گرفتند.

علت پوشش رنگی متفاوت، واکنش مارمولک آبی به رنگ بود؛ رنگ نارنجی برای مارمولک‌ها سیگنال‌های جنسی دارد، آبی به‌عنوان یک کنتراست(چون بدن مارمولک آبی فاقد رنگ آبی است) و رنگ سبز به‌عنوان رنگ مشابه با محیط جنگل گرمسیری محل آزمایش،انتخاب شدند.
وی گفت: "بر اساس نتایج تحقیق پیشین در مورد نحوه واکنش حیوانات به محرک‌های رنگی، ما این فرضیه را ایجاد کردیم که پوشیدن رنگ‌هایی که توسط مارمولک‌های آبی پوشش داده می‌شود، برای آنان ترسناک نخواهد بود."
نتایج تحقیق نشان داد که واکنش این موجودات به رنگ نارنجی بسیار بالا بود و در مورد رنگ سبز نیز به دلیل اینکه افراد را با جنگل استتار کرده بود، نسبت به نارنجی روشن کمتر بود.
سویرک خاطرنشان کرد: ما هنوز نمی‌دانیم حیوانات، جهان را چگونه مشاهده می‌کنند.
وی در ادامه افزود: ما (هم محققان و هم گردشگران طبیعت) باید بدانیم که حیوانات جهان را متفاوت از انسان درک می‌کنند و ممکن است آنچه تصور می‌کنیم برای حیوان وحشتناک باشد، برعکس و آنچه تصور می‌کنیم غیر تهدیدآمیز است برای آنها وحشتناک باشد.
سویرک امیدوار است که این نتایج در طبیعت‌گردی مورداستفاده قرار گیرد تا درک بهتری از خود بر روی حیات‌وحش داشته باشیم.

وی گفت: باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا این روش، بر روی حیوانات دیگر که توانایی درک کمتری از رنگ دارند مانند پستانداران تعمیم یابد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید