مجله ایلیاد/ اغلب ستارگان در سنین جوانی خود توسط حلقه‌ی گرد و غبار و گاز به‌نام «قرص پیش‌سیاره‌ای» احاطه شده‌اند. در نهایت، مواد موجود در این دیسک می‌توانند به هم متصل شوند و سیارات یا سیارک‌هایی را تشکیل دهند. در حال حاضر، یک گروه بین‌المللی محققان ستاره جوانی را با حلقه‌های نازک و شکاف‌هایی در قسمت بیرونی قرص پیش‌سیاره‌ای آن پیدا کرده‌اند. این منطقه به‌طور معمول دارای حلقه‌های نازک و گسترده هستندکه دانشمندان تصور می‌کنند سیاره‌ی تازه متولد شده‌ای مسبب ایجاد الگوهای عجیب و در عین حال تماشایی در داخل این قرص پیش سیاره‌ای است.

در مقاله‌ای که بتازگی در مجله Astronomical منتشر شد، محققان در مورد چگونگی کشف این حلقه‌های عجیب و غریب در هنگام مطالعه‌ی تصاویر آرایه بزرگ رصدخانه آتاکامای شیلی از قرص پیش‌سیاره‌ای ستاره‌ی «HD169142» که با فاصله‌ی ۳۷۰ سال نوری از ما قرار دارد، توضیحاتی داده‌اند.
بر اساس تجزیه و تحلیل آن‌ها، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ساختارهای جدید مشاهده شده در قرص پیش‌سیاره‌ای ستاره HD169142 احتمالاً ناشی از مهاجرت درونی یک سیاره‌ی فراخورشیدی جوان به اندازه‌ی حدود ۱۰ برابر زمین است. «سباستین پیرز» از دانشگاه سانتیاگو شیلی، می‌گوید: «در اینجا، یک سیاره‌ی کوچک با جذب ذرات ریز گرد و غبار، می‌تواند این حلقه‌ها را ایجاد کند و مشخصات فیزیکی خود را به روش غیرمستقیم لو دهد. این مورد و دیگر آزمایش‌های مشابه، فرصت‌های جدیدی را برای شناسایی سیارات فوق‌العاده جوان فرا‌خورشیدی ایجاد می‌کند.»


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید