ایسنا/ ماه‌نورد "چانگ ای-4"(Chang'e-4) متعلق به چین امروز پانصدمین روز اقامت خود را در نیمه پنهان ماه جشن می‌گیرد.

کاوشگر چینی "چانگ ای-4" امروز پانصدمین روز زمینی اکتشاف علمی در نیمه پنهان ماه را پشت سر می‌گذارد.

فرودگر و کاوشگر "چانگ ای-4" پس از خوابیدن در شب بسیار سرد ماه، هجدهمین روز قمری کاری خود را از سر گرفته است.

یک شبانه‌روز قمری (یک روز در کره ماه) برابر با 14 شبانه‌روز بر روی زمین است.

فرودگر "چانگ ای-4" دیروز (یکشنبه) ساعت 3:25 دقیقه به وقت پکن از خواب بیدار شد و کاوشگر نیز ساعت 11:53 دقیقه از خواب برخاست.

طبق گزارش مرکز اکتشافات قمری و برنامه فضایی اداره ملی فضایی چین (CNSA)، هر دو فرودگر و کاوشگر در وضعیت عادی قرار دارند و به خوبی کار می‌کنند.کاوشگر "چانگ ای-4" که ​​در تاریخ 8 دسامبر 2018 به فضا پرتاب شد، در تاریخ 3 ژانویه 2019 اولین فرود نرم را در دهانه "فون کارمن" در حوضه قطب جنوب نیمه پنهان ماه تجربه کرد.

کاوشگر "چانگ ای-4" به دلیل کمبود انرژی خورشیدی در طول شب ماه، به حالت خفته رفت و سپس با طلوع روز، بیدار شد.

به گفته اداره ملی فضایی چین، ماه‌نورد "Yutu-2" یا "Jade Rabbit-2" تاکنون در مجموع 447 متر روی سطح ماه سفر کرده و اکنون در فاصله 292 متری از فرودگر قرار دارد.

این ماه‌نورد مشغول اکتشافات علمی در مورد سنگ‌های قمری، خاک ماه و برخی از دهانه‌های برخوردی موجود روی سطح ماه است.

دانشمندان چینی از رادار نافذ قمری نصب شده روی "Yutu-2" برای بررسی ساختار سطح‌شناسی ماه تا عمق 40 متری استفاده کردند و از اسرار زیر سطح نیمه دور ماه، برای کشف اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ برخوردهای اجرام آسمانی با سطح ماه و فعالیت‌های آتشفشانی و همچنین تکامل زمین‌شناسی روی ماه پرده برداری کردند.

دانشمندان همچنین داده‌های طیف‌سنج مادون قرمز را در این ماه‌نورد مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و فاش کردند که گوشته ماه سرشار از "الیوین"(olivine) است که اطلاعات مهمی را در مورد ترکیب مواد در سمت دور ماه به محققان داد.وظایف علمی مأموریت "چانگ‌ای-4" شامل انجام مشاهدات نجومی رادیویی با فرکانس پایین، بررسی سطح ماه، تشخیص ترکیب مواد معدنی و ساختار سطح ماه و اندازه‌گیری تابش نوترون و اتم‌های خنثی است.

چین قصد دارد نخستین مأموریت اکتشاف مریخ خود موسوم به "تیان‌ون-1"(Tianwen-1) را در ماه ژوئیه راه‌اندازی کند.#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید