مجله ایلیاد/ ماه انتشارات کربن مختص به خود را دارد و به همین خاطر، درک ما از نحوه‌ی شکل‌گیری آن با چالش‌هایی همراه شده است. «شوچیرو یوکوتا» از دانشگاه اوزاکای ژاپن به همراه همکارانش با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده طی یک و نیم سال، توسط مدارگرد کاگویای ژاپن، کشف کرده‌اند که از همه جای سطح ماه یون‌های کربن به بیرون منتشر می‌شود.
برخی از مناطق ماه انتشارات یون‌های کربن بیشتری دارند. به‌عنوان مثال، دشت‌های بازالتی وسیع ماه انتشارات بیشتری نسبت به ارتفاعات آن دارند. این دشت‌ها از مواد جوان‌تری ساخت شده‌اند و احتمالاً انتشارات بیشتر آن‌ها به دلیل این موضوع است که مواد جوان‌تر مدت زمان کمتری در معرض محیط قرار داشته‌اند و یون‌های کمتری از دست داده‌اند. مواد قدیمی‌تر بیشتر در معرض تغییرات اقلیمی محیط قرار داشته‌اند و بیشتر موجودی کربن خود را از دست داده‌اند.

محققین انتشارات کربن ماه را با دو منبع محتمل کربن بر روی ماه مقایسه کرده‌اند. این دو منبع، عبارت‌اند از «بادهای خورشیدی» و «برخوردهای رخ داده با میکرو شهاب‌سنگ‌ها». این مقایسه، سازگاری بین خروج و ورود کربن را نشان نداده است. یوکوتا می‌گوید: «انتشار کربن تا حدودی بیش از منابع ورودی کربن به ماه است. بنابراین می‌توان گفت که ماه منبع کربن مستقل خود را دارد.»

یافته‌های این دانشمندان نشان می‌دهد که ماه حاوی کربن فرار است که یا در زمان شکل‌گیری ماه بر روی آن تجمع کرده است و یا میلیاردها سال پیش بر روی ماه جمع شده است. ترکیبات فرار دارای نقطه‌ی جوش پایینی هستند و معمولاً در پوسته و اتمسفر سیاره‌ها یافته می‌شوند. تا کنون تصور نمی‌شد این عناصر بر روی ماه به میزان بالایی وجود داشته باشند.

آنالیز سنگ‌هایی که فضانوردان ماموریت‌های آپولو در گذشته از ماه با خود آورده‌ بودند، نشان داده بود که کربن و دیگر عناصر فرار فقط در گذشته‌ی ماه وجود داشته‌اند. عدم وجود مواد فرار نشان دهنده‌ی این موضوع است که ماه از برخورد شدید زمین جوان با یک جسم با اندازه‌ی مریخ ایجاد شده که در نتیجه‌ی این برخورد دمای بالایی ایجاد شده است و مواد فرار از روی ماه حذف شده‌اند.

کشف اخیر که نشان از وجود کربن فرار در ماه است، نشان می‌دهد که شکل‌گیری ماه با دمای کمتری صورت گرفته است. یوکوتا می‌گوید: «ما انتظار داریم که مدل‌های شکل‌گیری ماه پس از این کشف، بروزرسانی شوند.»

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید