مجله ایلیاد/ تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا و آژانس فضایی اروپا تصویر خارق‌العاده‌ای از کهکشان مارپیچ «NGC 5861» به زمین مخابره کرده است. این کهکشان در فاصله‌ی حدود ۸۵ میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی ترازو قرار دارد. کهکشان NGC 5861 به‌عنوان یک کهکشان مارپیچ متوسط دسته‌بندی می‌شود.

ستاره‌شناسان هابل می‌گویند: «معمولاً کهکشان‌ها را بسته به ریخت‌شناسی آن‌ها دسته‌بندی می‌کنند. به‌عنوان مثال کهکشان راه‌شیری یک کهکشان مارپیچ میله‌ای است. کهکشان‌های مارپیچ متوسط، دارای شکلی بین کهکشان‌های مارپیچ میله‌ای و کهکشان‌های مارپیچ غیرمیله‌ای هستند. در کهکشان‌های میله‌ای یک ساختار میله‌ای در مرکز کهکشان وجود دارد که در کهکشان‌های غیرمیله‌ای وجود ندارد.»

قطر کهکشان NGC 5861 حدود ۸۰،۰۰۰ سال نوری است و دارای دو بازوی بزرگ مارپیچ است. این کهکشان یکی از اعضای یک گروه کهکشانی کوچک است که کهکشان بیضوی NGC 5858 نیز عضو آن است.

در کهکشان NGC 5861 دو انفجار ابرنواختری مشاهده شده است. یکی از آن‌ها در سال ۱۹۷۱ و دیگری در سال ۲۰۱۷ توسط دانشمندان رصد شده است.

ستاره‌شناسان تلسکوپ هابل، می‌گویند: «ابرنواخترها دارای انفجارات قدرتمند و درخشانی هستند. درخشش آن‌ها به حدی است که می‌تواند کل آسمان شب را روشن کند. احتمالاً درخشان‌ترین ابرنواختری که تا کنون در جهان وجود داشته، «SN 1006» بوده است. جالب است بدانید که در زمان وقوع انفجار این این ابرنواختر، درخشش ۱۶ برابر روشنایی سیاره‌ی زهره بوده است.»