مجله ایلیاد/ محققین دانشگاه شمال‌غربی آمریکا، با تجزیه و تحلیل اطلاعات بیماران مبتلا به کووید-۱۹ از ۱۰ کشور دنیا توانسته‌اند رابطه‌ای بین کم بودن ویتامین دی و واکنش شدید و اضافی سیستم ایمنی بدن کشف کنند. ویتامین دی قدرت ذاتی سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد و از حساسیت بیش از حد آن می‌کاهد. نتایج این مطالعه می‌تواند توضیحی بر این واقعیت باشد که چرا کودکان کمتری در اثر کووید-۱۹ می‌میرند. دانشمندان در واقع رابطه‌ی مستقیمی بین کمبود شدید ویتامین دی و نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ یافته‌اند.

در این مطالعه داده‌هایی از چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ایران، کره‌ی جنوبی، اسپانیا، سوئیس، بریتانیا و آمریکا جمع‌آوری شده است. محققین نتیجه‌گیری کرده‌اند که در کشورهایی که مردم آن‌ها مانند اسپانیا، ایتالیا و بریتانیا از فقر ویتامین دی رنج می‌برند، نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ به نسبت کشورهایی که مردم آن سطح بالاتری از ویتامین دی را دارند، بیشتر است. البته این موضوع دلیلی برای استفاده‌ی سرخود از ویتامین دی نیست؛ زیرا ابتدا باید با انجام آزمایش سطح ویتامین دی خون هر فرد آزمایش شود و در صورت کمبود این ویتامین قرص‌های مکمل آن مصرف شود.

«وادیم بکمن» به‌عنوان سرپرست تیم تحقیقاتی، می‌گوید: «دلیلی ندارد کسی بدون آزمایش، ویتامین دی مصرف کند. ما امیدواریم این مطالعه پایه‌ای باشد تا تحقیقات بیشتری در زمینه‌ی کمبود ویتامین دی و نرخ مرگ و میر بیماران انجام شود.» «علی دانشخواه» دانشجوی پست دکتری آزمایشگاه بکمن در دانشگاه شمال‌غربی، نویسنده‌ی اول مقاله‌ای است که این تیم تحقیقاتی در medRxiv منتشر کرده است.

این تیم کار خود را زمانی آغاز کرد که فهمید نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در کشورهای مختلف متفاوت است. برخی شک داشتند که این موضوع به کیفیت سلامتی افراد هر جامعه، سن، نرخ انجام آزمایش کووید-۱۹ و یا نسخه‌های مختلف ویروس ایجاد‌کننده‌ی بیماری برمی‌گردد، ولی بکمن و همکارانش این پاسخ را قبول نمی‌کردند. بکمن می‌گوید: «هیچکدام از این عوامل را نمی‌توان دارای نقش مهمی دانست. وضعیت سیستم سلامتی در شمال ایتالیا یکی از بهترین‌های دنیا است، ولی با این حال نرخ مرگ و میر در این ناحیه بسیار بالا است. بنابراین ما به دنبال عوامل دیگر گشتیم تا اینکه به کمبود ویتامین دی رسیدیم.»

دانشمندان تخمین زده‌اند که کمبود ویتامین دی می‌تواند نرخ مرگ و میر را تا ۲ برابر افزایش دهد. یافتن این رابطه می‌تواند توضیحی بر بسیاری از رازهای کووید-۱۹ باشد. شاید نرخ کمتر مرگ و میر کودکان به این دلیل باشد که سیستم ایمنی بدن آن‌ها کاملاً توسعه نیافته است و امکان فعالیت بیش از حد را ندارد.

دانشمندان در آخر لازم دانسته‌اند که تاکید شود مصرف بیش از حد ویتامین دی دارای عوارض جانبی است و می‌توان مضراتی را متوجه افراد کند.