دیجیاتو/ ستاره شناسان در چند ماه گذشته برای رصد دنباله دارهای «اطلس» و «سوان» هیجان زیادی داشتند، ولی این دو جرم آسمانی بدون نمایش خیره کننده از منظومه شمسی عبور کردند. حال ستاره شناسان به دنباله دار غول پیکر و درخشنده دیگری چشم دوخته‌اند که دو سال دیگر از مقابل زمین عبور می‌کند.
دنباله دار «C/2017 K2» اولین بار سال ۲۰۱۷ توسط تلسکوپ فضایی هابل رصد و تصویرش ثبت شد. این دنباله دار به سرخط خبرها تبدیل شد، چون دورترین دنباله دار فعالی است که تاکنون رصد شده و در فاصله ۱.۵ میلیارد کیلومتری خورشید قرار دارد.
حالا پس از گذشت سه سال، دنباله دار C/2017 K2 به سمت زمین در حرکت است و دسامبر سال ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) از نزدیکی خورشید عبور خواهد کرد. یکی از اخترشناسان به نام «Con Stoitsis» این دنباله دار را در چند روز گذشته دو مرتبه مشاهده کرده و با وجود فاصله بسیار زیاد با زمین آن را «غول پیکر» و «بسیار فعال و درخشنده» توصیف کرده است.
برخی اخترشناسان این دنباله دار را با دنباله دار عظیم الجثه «هیل-باپ» (Hale–Bopp) مقایسه کرده‌اند که سال ۱۹۹۷ از مقابل زمین گذر کرد و از آن به عنوان یکی از درخشان‌ترین و با بیشترین دفعات رؤیت در دوران مدرن یاد می‌شود. با این حال هنوز با قاطعیت نمی‌توان ابعاد و درخشندگی دنباله دار K2 را مشابه دنباله دار هیل-باپ دانست.
محققان با اشتیاق روزافزون در حال مطالعه دنباله دار C/2017 K2 هستند تا اطلاعات بیشتری در مورد ملاقات این جرم یخی با زمین کسب کنند.