معاونت علمی و فناوری/ محمد محققیان مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: مالکان ساختمان ها به ویژه برج های بزرگ با چالشی به نام تمیزی و زیبای نمای ساختمان رو به رو هستند. به دلیل آلودگی های محیطی از جمله آلودگی هوا، ممکن است نمای ساختمان اعم از انواع سنگ، چوب یا آجر به مرور دچار آلودگی شود یا در اثر متغیر‎های محیطی دچار آسیب شود.
محققیان افزود: این شرکت یک ساختار پوششی نانویی آبگریز تولید کرده است که با پاشش آن روی سطوح می‌تواند بین ۳ تا ۵ سال سطح و نمایی ساختمان را از انواع آلاینده‌ها محافظت کند. این ماده در واقع علاوه بر افزایش طول عمر ساختمان جلاء و تمیزی و زیبایی آن را حفظ می‌کند.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان افزود: این محلول کاربردی به وسیله دستگاه‌های انفرادی پاشش مایع که در سمپاشی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد بر روی سطوح قرار می‌گیرد و ۲۴ ساعت بعد به آن سطح حالت مایع می‌دهد.
وی افزود: این مسئله می‌تواند علاوه بر حفظ زیبایی ساختمان به حفظ زیبایی شهرها نیز کمک کند. در حال حاضر قوانینی که از سوی مدیران شهری در این حوزه اعمال می شود، هر روز در حال افزایش است. به همین خاطر با توجه به قیمت به صرفه استفاده از محصولات دانش بنیان نانو پایه، می توان به حفظ دراز مدت زیبای و استحکام نمای ساختمان کمک کرد.
این فعال فناور گفت: البته از این محصول نانو پایه می‌توان در موارد متعدد دیگری نیز بهره برد. قیمت این محصول با نمونه های مشابه خارجی تفاوت قابل توجهی دارد و به دلیل کیفیت خوب محصولات ایران ساخت، استفاده از نمونه های گرانقیمت وارداتی توجیهی ندارد.