مهرخانه/ شرکت بی ام دبلیو در استارت آپی سرمایه گذاری کرده که مشغول توسعه فناوری هایی برای تبدیل دی اکسید کربن هوا به بنزین کربن خنثی است.

شرکت BMW i Ventures که زیر مجموعه خودروسازی بی ام دبلیو است در یک استارت آپ سیلیکون ولی سرمایه گذاری می کند. این استارت آپ «پرومتوس فیولز»(Prometheus Fuels)نام دارد و مشغول تحقیق روی فناوری هایی است که دی اکسید کربن را از جو گرفته و آن را به بنزین «کربن خنثی» تبدیل می کنند.

سرمایه گذاری بی ام دبلیو به این شرکت کمک می کند تا فناوری خود را در اواخر ۲۰۲۰ عرضه کند. راب مک گینیس در سال ۲۰۱۹ میلادی استارت آپ پرومتوس فیولز را تاسیس کرد.

این شرکت هم اکنون مشغول ارتقای فرایندها و فناوری های مربوط به دریافت دی اکسید کربن از هوا و تبدیل آن به بنزین، گازوئیل و سوخت جت است به گفته این شرکت، فرایندهای مذکور «کربن خنثی» هستند و نیروی مورد نیاز برای فعالسازی آنها به طور ۱۰۰ درصد از انرژی های خورشیدی و بادی تامین می شود.

پرومتوس فیولز از فناوری های اختصاصی جذب ، سنتز سوخت و جداسازی سوخت استفاده می کند و می تواند سوختی بسازد که از لحاظ مولکولی با بنزین تولید شده از نفت یکسان است.

بنزینی که در این شرکت تولید می شود، برخلاف نمونه های دیگر نیاز به تغییری ندارد تا در موتورهای احتراقی استفاده شود و به این ترتیب خریدار می تواند به راحتی از آن استفاده کند.

پرومتوس فیولز تخمین می زند اگر تمام سوختی که با استخراج نفت و گاز تولید می شود، با این سوخت جایگزین شود، سالانه ۱۰ گیگاتن از انتشار گاز دی اکسید کربن در جهان کاسته می شود. این رقم معادل ۲۵ درصد گازهای گلخانه ای است که در جهان منتشر می شود.