مجله ایلیاد/ طی یک مطالعه‌ی گسترده که می‌توان آن‌را بزرگ‌ترین مطالعه‌ی جهانی در مورد وضعیت کلسترول مردم دنیا دانست، مشخص شده است که میزان کلسترول خون ملت‌های غربی به شدت در حال کاهش است، ولی در کشورهای در حال توسعه و فقیر کلسترول خون مردم در حال افزایش است.

در این مطالعه، صدها محقق به سرپرستی کالج سلطنتی لندن شرکت داشته‌اند و نتایج تحقیقات خود را در مجله‌ی Nature منتشر کرده‌اند. محققین از داده‌های مربوط به ۱۰۲.۶ میلیون نفر از ۲۰۰ کشور دنیا استفاده کرده‌اند و به بررسی سطح کلسترول خون آن‌ها از سال ۱۹۸۰ تا سال ۲۰۱۸ پرداخته‌اند. این مطالعه نشان داده است که بالا بودن کلسترول خون را می‌توان مسئول مرگ ۳.۹ میلیون نفر در طول مطالعه دانست. این تعداد در واقع نصف مرگ و میر رخ داده در کشورهای غربی و کشورهای جنوب و جنوب‌شرق آسیا است.

کلسترول یک ماده‌ی چرب است که در خون یافت می‌شود و بدن برای ساختن سلول‌های سالم به آن نیاز دارد، ولی مقادیر زیاد آن باعث تجمع در رگ‌های خونی می‌شود و ایجاد مشکل می‌کند. کلسترول انواع مختلفی دارد. «اچ‌دی‌ال» یا کلسترول خوب باید از ۱ میلی‌مول در هر لیتر خون بیشتر باشد تا از حمله‌ی قلبی و سکته جلوگیری کند، زیرا این کلسترول جلوی مضرات کلسترول بد را می‌گیرد. «ال‌دی‌ال» یا کلسترول بد باید تا حد ممکن پایین و در حدود ۲ میلی‌مول بر لیتر باشد. این نوع کلسترول می‌تواند جلوی حرکت خون را بگیرد و باعث سکته و حمله‌ی قلبی شود. اگر رژیم غذایی افراد حاوی چربی‌های اشباع و ترانس باشد، میزان کلسترول بد خون بالا می‌رود.

مطالعه‌ی اخیر دانشمندان نشان داده است که میزان کلسترول بد در خون مردم کشورهای شمال اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا به شدت در حال کم شدن است. مردم چین در سال ‍۱۹۸۰ یکی از کمترین سطوح کلسترول را داشته‌اند، ولی طی ۳۹ سال پس از آن بیشترین رشد میزان کلسترول را تجربه کرده‌اند.

پروفسور «مجید عزتی» به‌عنوان نویسنده‌ی اصلی مقاله از کالج سلطنتی لندن، می‌گوید: «پس از مدت‌ها اولین بار است که بالاترین سطح کلسترول خون مربوط به کشورهای غربی نیست. ما باید مرتباً به فکر تغییر ذائقه‌ی مردم از چربی‌های اشباع به چربی‌های غیراشباع باشیم تا به این ترتیب، جان میلیون‌ها نفر را در جهان نجات داده باشیم.»

محققین اذعان دارند که احتمالاً کاهش سطح کلسترول خون مردم کشورهای غربی به استفاده از داروی استاتین برمی‌گردد. این دارو هنوز در کشورهای در حال توسعه آنچنان شناخته شده نیست.