مجله ایلیاد/ براساس تحقیقات جدید، ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر، نارسایی قلبی و سکته‌ی مغزی، در افراد مبتلا به بی‌خوابی افزایش یابد.
مطالعات مشاهده‌ای قبلی نشان داده بودند بین بی‌خوابی که چیزی در حدود ۳۰درصد از جمعیت مردم بدان گرفتار هستند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی، ارتباط قابل توجهی وجود دارد. «سوزانا لارسون» نویسنده‌ی اصلی این مطالعه و استادیار بیماری‌های قلبی عروقی و تغذیه‌ای انستیتوی کارولینسکا در استکهلم سوئد، در این خصوص می‌گوید: «این مطالعات مشاهده‌ای نتوانستند به این نتیجه برسند که آیا بی‌خوابی باعث بروز این بیماری‌ها می‌شود و یا اینکه این دو فقط به هم مرتبط هستند.»

در این مطالعه که اولین مطالعه در نوع خود است، لارسون و یکی از همکارانش از «آزمایش تصادفی‌سازی مندلی» استفاده کردند. تصادفی‌سازی مندلی روشی است که در آن از تنوع ژنتیکی برای مشخص نمودن علت بالقوه اختلالاتی مانند بی‌خوابی استفاده می‌شود تا تعصب نتایج کاهش یابد. ۱.۳ میلیون شرکت‌کننده‌ی مبتلا به بیماری قلبی و سکته‌ی مغزی و سالم از چهار مطالعه عمومی قبلی انتخاب شدند.

محققان دریافتند که تنوع ژنتیکی همراه با بی‌خوابی به احتمال زیاد با بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی و سکته‌ی مغزی ایسکمیک، به خصوص سکته‌ی مغزی شریان بزرگ همراه خواهد بود، اما با فیبریلاسیون دهلیزی ارتباطی ندارد.

لارسون می‌گوید: «شناسایی دلیل اصلی بی‌خوابی و درمان آن بسیار مهم است. خواب عادتی است که با اتخاذ عادات جدید و مدیریت استرس قابل تغییر است.» محدودیت این مطالعه این بود که نتایج بیشتر نشان دهنده‌ی پیوند تنوع ژنتیکی با بی‌خوابی بودند تا خود بی‌خوابی. بنابراین به گفته‌ی لارسون، نمی‌توان تشخیص داد که افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی، دچار بی‌خوابی هستند یا خیر؟