ایسنا/ یکی از نسخه‌های مجسمه «فضانورد افتاده» که در سال ۱۹۷۱ بر روی کره ماه قرار گرفته، قرار است همزمان با چهل و نهمین سالگرد سفر این مجسمه به ماه، در موزه هنرهای معاصر اصفهان به عنوان نخستین شهر آسیایی که این مجسمه را در اختیار دارد، به نمایش گداشته شود.

نسخه‌ای از مجسمه «فضانورد افتاده» به مناسبت بیست و پنجمین سال تأسیس موزه هنرهای معاصر اصفهان و چهل و نهمین سال قرار گرفتن این مجسمه بر کره ماه از روز پنجشنبه (۱۲ تیرماه) در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود و تا ۱۷ مرداد نیز ادامه دارد.

سوم اسفندماه ۹۷ ادیشن «۰۱۷» از مجسمه «فضانورد افتاده» اثر پاول فون هویدونک، هنرمند بلژیکی توسط مدیران شرکت بین‌المللی هنر و فرهنگ به موزه هنرهای معاصر اصفهان اهدا شد. نمونه اصلی این مجسمه آلومینیومی ۸۵ میلی‌متری در آگوست سال ۱۹۷۱ توسط فضاپیمای آپولو۱۵ به فضا فرستاده شد و بر روی کره ماه قرار گرفت. این مجسمه نماد انسانی بدون نژاد و جنسیت و سن است.

لوئیز داچمن (کارمند گالری وادلی نیویورک) ایده گذاشتن یکی از کارهای هویدونک را در فضا توسط فضانوردان مطرح کرد. بر همین اساس پاول به همراه لوئیز به دیدن سه فضانورد آپولو۱۵ رفتند و پیشنهادشان را مطرح کردند. آنها نیز موافقتشان را با این کار اعلام کردند و اینگونه پای مجسمه آلومینیومی فضانورد افتاده در سال ۱۹۷۱ به سطح ماه رسید و همان‌جا ماندگار شد.

از مجسمه فضانورد ادیشن‌هایی تولید شده که به موزه‌های دنیا اهدا می‌شود. در همین راستا در تاریخ سوم اسفندماه ۱۳۹۷ طی پروژه‌ای به نام «انسان، هنر، کهکشان» یک ادیشن از این مجسمه به موزه هنرهای معاصر اصفهان اهدا شد.