مجله ایلیاد/ محققان نشانه‌هایی از گذشته‌های دور را در الگوهای تنوع زیستی امروز کشف کردند. در اولین مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شده، محققان کشف کردند که رویدادهای ۲۰،۰۰۰ سال پیش یا قدیمی‌تر هنوز بر تنوع و توزیع گونه‌های پستانداران در سراسر دنیا تاثیر می‌گذارند.
نویسنده‌ی ارشد مطالعه، «جان روآن» از دانشگاه ماساچوست آمهرست، می‌گوید: «مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد که تنوع زیستی پستانداران در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، هنوز تحت تاثیر رویدادهای انسانی و تغییرات آب و هوایی باستانی قرار دارد. در برخی مواقع، دریافتیم که آب و هوای باستانی یا رویدادهای انسانی در توضیح الگوهای کنونیِ تنوع زیستی مهم‌تر از آب و هوا و رویدادهای انسانی امروزی بودند.»

این تحقیق در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد. نویسندگان بیش از پنج سال داده‌های مربوط به رژیم‌های غذایی، اندازه‌های بدن و تنوع گونه‌ها را در ۵۱۵ جامعه‌ی پستانداران که هر یک با چندین گونه بر روی زمین وجود دارند، در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکا، آفریقا و آسیا جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کردند. تحلیل‌های آماری جداگانه‌ای برای هر جامعه انجام شد تا مشخص شود که رویدادهای باستانی و رویدادهای اخیر همچون رویدادهای آب و هوایی و انسانی، چگونه رژیم‌های غذایی، اندازه‌های بدن و تنوع گونه‌ها را توضیح می‌دهند.

یکی از نویسندگان مطالعه، «لیدیا بیودروت» از دانشگاه رایس می‌گوید: «با توجه به سوالات روزافزون درباره‌ی تاثیر تغییرات آب و هواییِ انسانی و اثرات انسانی دیگر بر تنوع زیستی این قرن که بوم‌شناسان با آن‌ها مواجه می‌شوند، یافته‌های این مطالعه اهمیت خاصی دارد. اگر آب و هوای فعلی برای گونه‌ها مهم‌ترین مساله باشد، آنگاه با تغییر آب و هوا، انتظار داریم گونه‌ها به دنبال بهترین آب و هوا بگردند. این مطالعه نشان می‌دهد که همه چیز پیچیده‌تر است و در زمان پیش‌بینی درباره‌ی تاثیرگذاریِ تغییرات آب و هوایی بر توزیع گونه‌ها باید اقداماتی را اتخاذ کنیم.»

بیودروت، استادیار علوم زیستی در دانشگاه رایس می‌گوید که این مطالعه از بحث‌هایی که در سال ۲۰۱۳ مطرح شدند، ناشی شده است. وقتی می‌بینیم آب و هوای گذشته‌ی زمین بهتر از آب و هوای فعلی می‌تواند جوامع امروزی پستانداران را توضیح دهد، حیرت می‌کنیم.»

او گفت: «من به‌عنوان یک انسان‌شناس معمولاً بر زمان کنونی تاکید دارم، اما این مطالعه اهمیت تحقیق بین‌رشته‌ای، برای پیشرفت علم را ثابت می‌کند. وقتی بوم‌شناسان، دیرین‌بوم‌شناسان و انسان‌شناسان با یکدیگر همکاری کنند، می‌توانیم سوالات پیچیده‌تر و جالب‌تری مطرح و امتحان کنیم که یافته‌های جدیدِ حیرت‌آوری را تولید می‌کنند.»
این مطالعه همچنین دریافت که رویدادهای انسان باستان، هنوز در الگوهای تنوع زیستی پستانداران منعکس می‌شوند. برای مثال، بیشتر پستانداران درشت اندام در آمریکای جنوبی با ظهور اولیه‌ی انسان‌ها در این قاره حدود ۱۲هزار سال پیش، منقرض شدند.

بیودروت افزود: «وقتی به دنبال توضیح جوامع کنونی در نئوتروپیک می‌گردید، این اثرات انسانی تاریخی در واقع پیش‌بینی‌کننده‌های بهتری نسبت به آب و هوای فعلی یا گذشته هستند. دلیل اینکه این همه سال به دنبال تکمیل این مطالعه بودم، این بود که تیم ما باید یک پایگاه داده می‌ساخت که ما را قادر سازد تا مقایسه‌هایی را در جوامع پستانداران در سراسر دنیا انجام دهیم. بیشتر جوامعِ پروفایل‌بندی شده در پارک‌های ملی هستند، یعنی مکان‌هایی که طرفداران حفاظت از محیط زیست در آنجا کار می‌کنند. علت اینکه بنیاد ملی علوم آمریکا بودجه‌ی ما را تامین می‌کند، این است که به چنین پایگاه داده‌ای نیاز دارد. این تلاش بزرگی بود و در آینده می‌توان کارهای بیشتری در این زمینه انجام داد. به ویژه، جوامع پستانداران که امروزه بیشتر از همه تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار دارند، در نزدیکی سرزمین جنوبگان زندگی می‌کنند. در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری شروع به کار کردیم، زیرا بیشترین پارک‌های ملی در آنجا یافت می‌شوند، اما می‌خواهیم جوامع بیشتری را به آن اضافه کنیم.»

به گفته‌ی دانشمندان، این داده‌ها می‌تواند ایده‌ی واضح‌تری درباره‌ی اتفاقی که در گذشته رخ داده و نحوه‌ی تاثیرگذاری آن بر زمان حال به دانشمندان ارائه دهند، اما تصویر واضحی درباره‌ی آینده‌ی جانداران به‌دست نمی‌دهند.
بیودروت می‌گوید: «پیش‌بینی نحوه‌ی واکنش گونه‌ها به تغییرات آب و هوایی بسیار دشوار است. از قبل این را می‌دانستیم و این تحقیق نشان می‌دهد که حتی شاید پیچیده‌تر از آن چیزی که تصور می‌کردیم، باشد.»