مجله ایلیاد/ طی یک مطالعه‌ی جدید، دانشمندان دریافته‌اند که ارتباط مستقیمی بین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و خطر بروز بیماری «سلیاک» در جوانان وجود دارد. در این بیماری روده‌ی کوچک به گلوتن حساس می‌شود و فرد مبتلا دچار سوء‌هاضمه می‌شود.
در این مطالعه، مشخص شده است که اگر میزان آلودگی‌های آلی موجود در هوا، در خون افراد جوان افزایش پیدا کند، می‌تواند منجر به بروز بیماری سلیاک شود. نتایج این مطالعه در مجله‌ی Environmental Research منتشر شده است.
بیماری سلیاک به روده‌ی کوچک فرد مبتلا آسیب می‌زند، زیرا سیستم ایمنی وی نسبت به وجود گلوتن بیش از حد حساس شده و فعال‌تر می‌شود. فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی می‌تواند منجر به مشکلات عدیده‌ای شود. سلیاک در کوتاه مدت باعث احساس درد، اسهال، تهوع، نفخ و یبوست می‌شود. در دراز مدت این بیماری می‌تواند منجر به سوء‌تغذیه، پوکی استخوان و آسیب به سیستم اعصاب مرکزی و کاهش قدرت باروری شود.

هیچ درمانی برای بیماری سلیاک وجود ندارد و مبتلایان فقط باید رژیم غذایی عاری از گلوتن داشته باشند. متخصصین عموماً اعتقاد دارند که دلیل بروز بیماری سلیاک به ژن‌های «HLA-DQ2» و «HLA-DQ8» ارتباط دارد که ارثی هستند. با این حال، مطالعات گذشته بر روی حیوانات نشان داده بود که عواملی غیر از عوامل وراثتی نیز در بروز این بیماری تاثیرگذار هستند.

دانشمندان دانشگاه واشینگتن این نظریه را مطرح کردند که قرار گرفتن در معرض آلودگی مواد شیمیایی آلی «POP»، می‌تواند خطر بروز بیماری سلیاک را افزایش دهد. POP در واقع مواد شیمیایی هستند که انسان‌ها طی سال‌های متمادی از آن‌ها برای روشن کردن آتش، تولید محصولات الکترونیکی، شوینده‌ها، کودهای شیمیایی و وسایل آشپزی استفاده کرده‌اند. این مواد قابل تجزیه نیستند و وقتی وارد محیط‌زیست شدند، می‌توانند تاثیرات منفی بر روی سلامتی افراد جامعه داشته باشند.

این مواد شیمیایی می‌توانند هورمون‌ها و سیستم ایمنی افراد را مختل کنند و بر اساس مطالعه‌ی جدیدی که متخصصین انجام داده‌اند، می‌توانند خطر بروز بیماری سلیاک را نیز افزایش دهند.
برای بررسی صحت نظریه‌ی ارائه شده، محققین ۸۸ فرد زیر ۲۱ ساله را مورد بررسی دقیق قرار دادند. ۳۰ نفر از این افراد به نوعی دچار بیماری سلیاک بودند. خون همه‌ی این افراد از نظر غلظت POP مورد آنالیز قرار گرفت. نتایج آنالیزها نشان داد که اگر غلظت POP درون خون افراد بیشتر باشد، احتمال بروز بیماری سلیاک نیز بالاتر است. این مطالعه نشان داد که احتمال بروز سلیاک در دختران تا ۸ برابر بیشتر از پسران است.