مجله ایلیاد/ زمانی که صحبت از زندگی صدساله می‌شود، به نظر می‌رسد ژن خوب حرف اول را بزند؛ ولی همه چیز به ژن برنمی‌گردد. بر اساس مطالعه‌ای که دانشمندان دانشگاه ایالتی واشینگتن انجام داده‌اند، جایی که زندگی می‌کنید نیز تاثیر مهمی بر روی میزان عمر شما دارد. نتایج این مطالعه در مجله‌ی International Journal of Environmental Research and Public Health منتشر شده است.

در این مطالعه از آمار مربوط به نرخ مرگ و میر در ایالت واشینگتن استفاده شده است. محققین نشان داد‌ه‌اند، ساکنینی از واشینگتن که در محله‌های دارای مسیر پیاده‌روی زندگی می‌کرده‌اند و همه‌ی گروه‌های سنی را در اطراف خود داشته‌اند، با احتمال بیشتری توانسته‌اند صد سالگی خود را جشن بگیرند. آن‌ها همچنین دریافته‌اند که وضعیت اجتماعی و اقتصادی افراد نیز در این موضوع تاثیرگذار است. آن‌ها دریافته‌اند که ساکنین شهرک‌های کوچک با درآمدهای بالا مانند سیاتل، عمر بیشتری داشته‌اند.

«راجان بهاردواج» به‌عنوان نویسنده‌ی مقاله، می‌گوید: «این مطالعه نظریه‌ی تاثیر عوامل محیطی و اجتماعی بر روی طول عمر را تقویت می‌کند. تحقیقات گذشته نشان داده‌اند که عوامل وراثتی فقط ۲۰ تا ۳۵ درصد از داستان را توضیح می‌دهند. ما در مطالعات گذشته، دریافته‌ایم که افراد می‌توانند مقاومت در برابر بیماری را از طریق تغییر رفتار در خود، بهبود بخشند.» به عبارت دیگر اگر در محیط مناسبی زندگی کنید، تغییر سبک زندگی می‌تواند بر روی ژنتیک نیز تاثیر مثبت داشته باشد.

بهاردواج با همکاری دانشمند ایرانی «سولماز امیری» و «ددرا بوچوالد»، مرگ ۱۴۵،۰۰۰ فرد بالای ۷۵ ساله را در واشینگتن بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بررسی کرده‌اند. اطلاعات مربوط به محل زندگی، وضعیت تاهل، مالی و نژادی افراد نیز در بررسی‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

محققین پس از آنالیز داده‌های جمع‌آوری شده دریافتند که محل زندگی و تنوع سنی افرادی که در نزدیکی محل زندگی فرد زندگی می‌کنند، در کنار عوامل اجتماعی و اقتصادی دیگر، بر روی طول عمر تاثیر قابل توجهی دارند.
محققین همچنین دریافتند که اقلیت‌های قومی و نژادی مانند سیاه‌پوستان و بومی‌های آمریکا با احتمال کمتری به صد سالگی می‌رسند. آن‌ها همچنین دریافتند که به‌طور کل، زن‌ها با احتمال بیشتری تا صد سالگی عمر می‌کنند.
دانشمندان اذعان دارند که با انجام مطالعات بیشتر می‌توان به‌طور دقیق‌تری برنامه‌ریزی کرد تا با ساختن محیط‌های سالم‌تر و جوامع بهتر، به بیشتر شدن طول عمر مردم کمک کرد.