مجله ایلیاد/ دانشمندان توانسته‌اند مغز یک نوع میمون را با تزریق یک ژن انسانی به جنین آن بزرگ‌تر کنند. شاید این کار فانتزی به نظر بیاید، ولی انجام آن دانشمندان را به این نتیجه رسانده است که ژن مورد استفاده را بیشتر مورد توجه قرار دهند. نتایج این مطالعه در مجله‌ی Science منتشر شده است.

دانشمندان موسسه‌ی ماکس پلانک، با تزریق ژن انسانی به جنین ۱۰۱ روزه‌ی (۵۰ روز قبل از تولد) میمون دریافتند که قشر مغز جنین میمون بزرگ‌تر از معمول می‌شود؛ این بخش از مغز در انسان‌ها به نسبت دیگر حیوانات بزرگ‌تر است و مسئول توانایی‌های شناختی و زبان است.

ژن مورد بررسی «ARHGAP11B» است که با تحریک سلول‌های بنیادی مغز باعث بزرگ‌تر شدن قشر مغز می‌شود. از آنجا که این ژن در توسعه‌ی مهارت‌های شناختی انسان‌ها نقش به‌سزایی ایفا می‌کند، تصور دانشمندان بر این است که در تاریخچه‌ی تکاملی انسان‌ها نیز نقش مهمی داشته است. این ژن مخصوص انسان‌ها است و زمانی در آن‌ها بروز کرده است که از شامپانزه‌ها منشعب شده‌اند. بروز این ژن قبل از انشعاب از نئاندرتال‌ها و دنیسووان‌ها بوده است و به همین خاطر، می‌توان گفت این خویشاوندان دور انسان‌ها نیز ژن بزرگ بودن مغز را داشته‌اند.

در مطالعات گذشته این ژن بر روی موش‌ها آزمایش شده بود، ولی در این مطالعه برای اولین بار بر روی میمون‌ها آزمایش شد و نتایج قابل قبولی در بزرگ کردن مغز آن‌ها داد. دکتر «مایکل هیده» به‌عنوان نویسنده‌ی اول این مطالعه، می‌گوید: «ما برای اولین بار بزرگ‌تر شدن قشر مغزی میمون در اثر ژن انسانی را دیدیم. ما مشاهده کردیم که در لایه‌های بیرونی مغز این میمون‌ها، تعداد بیشتری نورون به‌وجود می‌آید. این افزایش نورون باعث فرگشت انسان‌ها در طول تاریخ شده است.»

دانشمندان حدس می‌زنند که این جهش ژنی در انسان‌ها بین ۱.۵ میلیون تا ۵۰۰،۰۰۰ سال پیش رخ داده است. اینگونه جهش‌های ژنی در انسان‌ها به وفور رخ داده است، ولی به اعتقاد دانشمندان جهش ژن ARHGAP11B تاثیر سریعی بر روی فرگشت انسان داشته است.

محققین تاکید دارند که در این مطالعه اصول اخلاقی را کاملاً رعایت کرده‌اند و از به دنیا آمدن میمون با مغز بزرگ‌تر جلوگیری کرده‌اند. آن‌ها اذعان دارند که به دنیا آمدن اینگونه موجودات، به خاطر عدم اطلاع از رفتارهای آتی آن‌ها می‌تواند مشکلات متعددی را در پی داشته باشد.