مجله ایلیاد/ بر اساس گزارش سازمان‌های هواپیمایی، در فوریه‌ی سال ۲۰۱۹ یک هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ متعلق به شرکت ویرجین آتلانتیک که از لس‌آنجلس به سمت لندن در پرواز بود،‌ بر فراز ایالت پنسیلوانیا به سرعت خارق‌العاده‌ی ۱،۲۸۹ کیلومتر بر ساعت رسید. البته سرعت این هواپیما تنها به‌خاطر سریع بودن آن ثبت نشد، بلکه دلیل مهم بودن این اتفاق، جریان هوایی بود که این هواپیما به دنبال خود ایجاد کرده بود. این هواپیما، جریانی با سرعت ۳۷۱.۷ کیلومتر بر ساعت در دنباله‌ی خود ایجاد کرد. این سرعت جریان هوا در ۶۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

بنا به گزارش سازمان‌های هواپیمایی، بوئینگ ۷۸۷ ویرجین آتلانتیک از سرعت مرسوم هواپیماها که ۹۰۲.۸ کیلومتر بر ساعت بوده فراتر رفته است. با این حال، باید بدانید که بین سرعت در آسمان و سرعت روی زمین تفاوت‌هایی وجود دارد.

متخصصین ناسا در وبسایت ناسا به این تفاوت‌ اشاره کرده‌اند؛ سرعت بر روی زمین به معنی سرعت حرکت یک هواپیما به نسبت یک نقطه‌ی ثابت بر روی زمین است. می‌توان گفت که بر روی زمین، سرعت هواپیما در واقع سرعت حرکت سایه‌ی هواپیما بر روی زمین است. اگر یک باد قوی هواپیما را به جلو هل دهد، می‌توان این حرکت را در سرعت زمینی آن مشاهده کرد. بر خلاف سرعت بر روی زمین،‌ سرعت در آسمان در واقع سرعتی است که یک هواپیما تحت نیروی خود پرواز می‌کند که برای محاسبه‌ی آن باید سرعت باد را از سرعت زمینی هواپیما کم کرد.

متخصصین ناسا می‌گویند: «در یک روز معمولی و بدون باد، سرعت هوایی و سرعت بر روی زمین با هم برابر هستند، ولی اگر باد در جهت حرکت هواپیما بوزد، سرعت هوایی کمتر از سرعت زمینی خواهد شد.»

سرعت هوایی فقط هواپیماها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، بلکه وسایل حمل و نقل روی زمین را نیز متاثر می‌کند. در مطالعه‌ی جدیدی که نتایج آن در مجله‌ی International Journal of Energy and Environmental Engineering منتشر شده است، محققین توضیح داده‌اند که سرعت هوایی یک اتومبیل در اتوبان در واقع همان چیزی است که بازده‌ی سوخت اتومبیل را تعیین می‌کند و قابل مقایسه با سرعت زمینی و یا سرعتی که کیلومترشُمار اتومبیل نشان می‌دهد، نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar