ایسنا/ پژوهشگران آمریکایی در بررسی خود توانستند نقش یکی از شاخه‌های سیستم ایمنی بدن را در شدت ابتلا به کووید-۱۹ مشخص کنند.
پژوهشی که در "مرکز پزشکی ایروینگ دانشگاه کلمبیا"(CUIMC) آمریکا انجام شده است، نشان می‌دهد که شاید یکی از شاخه‌های سیستم ایمنی بدن موسوم به "سامانه کمپلمان"(Complement system)، بر شدت بیماری کووید- ۱۹ موثر باشد.

پژوهشگران با توجه به یافته‌های مربوط به ارتباط میان سامانه کمپلمان و کووید-۱۹ دریافتند افرادی که به "دژنراسیون ماکولا"(macular degeneration) مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به پیامدهای شدید ناشی از کووید-۱۹ قرار دارند.

ارتباط کووید-۱۹ با سامانه کمپلمان نشان می‌دهد که شاید داروهایی که برای مهار سامانه کمپلمان تجویز می‌شوند، بتوانند به درمان افراد مبتلا به کووید-۱۹ شدید کمک کنند.
پژوهشگران دریافتند لخته شدن خون با کووید-۱۹ در ارتباط است و جهش در سیستم کمپلمان و ژن‌های مربوط به انعقاد خون نیز در بیماران بستری شده مبتلا به کووید-۱۹ دیده می‌شود.

"ساگی شاپیرا"(Sagi Shapira)، سرپرست این پژوهش گفت: نتایج این پژوهش، بینش‌های مهمی را در مورد پاتوفیزیولوژی کووید-۱۹ نشان می‌دهد و نقش سیستم کمپلمان و انعقاد خون را در تشخیص پیامدهای بالینی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ ترسیم می‌کند.

این پژوهش، در مجله "Nature Medicine" به چاپ رسید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar