خراسان/ «استون هنج» یکی از بزرگ ترین معماهای تاریخ باستان شناسی است که توجه بسیاری از یوفولوژیست ها و دانشمندان را به خود جلب کرده است
 دوایر سنگی «استون هنج» یکی از مشهورترین محوطه‌های باستانی امروز جهان است که از سال ۱۹۸۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است. قدمت این محوطه باستانی که در «ویلت‌شایر» انگلستان واقع شده‎است، به عصر نوسنگی و حدود۲ هزار و 500سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. ارتفاع این سنگ‌ها به 9متر و وزن‌شان به حدود ۵۰تن می‌رسد. ساخت این بنا چه در زمان خودش و چه امروز، یک شاهکار مهندسی به‌شمار می‌رود و نیازمند وقت و نیروی انسانی بسیاری است اما تا به امروز هدف از ساختنش با قطعیت روشن نشده‌است.

تئوری‌های ثابت‌نشده زیادی درباره کاربرد این دوایر سنگی مطرح شده‎است؛ از تقویم نجومی و وسیله هواشناسی گرفته تا محلی برای عبادت با قدرت شفادهندگی. در پرونده امروز برخی از گمانه‌زنی‌ها درباره این بنای تاریخی را با هم می‌خوانیم:
 
  آیا استون‌هنج ساخت دست انسان است؟
نکته‌ اسرارآمیز درباره این بنا تنها چرایی ساخت آن نیست بلکه مهم‌تر از آن نحوه قرارگیری سنگ‌های آن در کنار یکدیگر، محل سوال است. مهندسان قدیم با چه قدرتی توانسته‎اند سنگ‎هایی با این وزن و حجم را کنار یکدیگر قرار دهند؟ به باور باستان‌شناسان فقط همین موضوع به‌تنهایی این قابلیت را دارد که ذهن آن‌ها را به خودش مشغول کند چه برسد به چگونگی حمل سنگ‌ها و برش آن‌ها. براساس تحقیقات، این سنگ‌ها از کوه‌های «مارلبرو داون» در فاصله 30کیلومتری شمال استون‌هنج به این محل آورده شده‌اند. از این تعداد، 30 تخته سنگ دایره درونی را شکل داده‌اند و 29 تخته به‌صورت افقی روی آن‎ها قرار گرفته‎ و بقیه داخل دایره ، شکل نعل اسب را ساخته‌اند. برای حرکت دادن این سنگ‌ها به محل فعلی‌شان باید دست‌کم 1000نفر در مدت سه هفته یک قطعه را حمل می‌کردند. این گمانه‌زنی نقش فرازمینی‌ها را در ساخت این بنا قوت می‌بخشد و بعضی‎ها ادعا می‌کنند احتمالا ابزار و تکنولوژی لازم از سوی فرازمینی‎ها دراختیار سازندگان استون‌هنج قرار گرفته‌است.
  پرواز یوفوها بر فراز دیواره‎های سنگی
یوفولوژیست‌ها معتقدند از سال‌های گذشته بیگانگان فضایی بر فراز منطقه استون‌هنج در بریتانیا پرواز می‌کرده‌اند. به‌گفته آن‌ها فرازمینی‌ها، سازنده این دیواره‌های سنگی هستند و هرازگاهی بازگشتی کوتاه به این قطعه تاریخی دارند. به عقیده پروفسور «هاتن» یوفولوژیست‌، شیء پرنده مرموزی که در سال‌های 2007 تا 2009 میلادی گزارش شده و  ابعادی ۶ تا ۹متر داشته ، بر فراز  این منطقه سنگی در پرواز بوده‌است. می‌گویند این گزارش عجیب از موجودات فرازمینی در اسناد محرمانه دولتی به اسم «ایکس فایل» نگهداری می‌شود. در سال ۱۹۵۲ میلادی، «وینستون چرچیل» نخست‌وزیر وقت انگلیس موضوع موجودات فرازمینی را بسیار جدی گرفته و دستور داده‌بود درصورت دیده شدن هر شیء بیگانه، گزارش‌ها به‌طور مخفی نگهداری شود تا باعث وحشت مردم نشود. از آن جا که دنیای باستان پر از تمدن‌های مرموز است که حتی خبره‌ترین باستان‌شناسان هم نتوانسته‌اند به‌طور کامل از کار آن‌ها سر دربیاورند، همیشه افرادی هستند که مایل‌اند با به میان کشیدن موجودات فرازمینی، به پرسش‌های غیرقابل حل پاسخ بدهند. دراین میان رازهای استون‌هنج هم تمامی ندارد و همیشه با ابهامات جدید، دانشمندان و رسانه‌ها را به فکر فرو می‌برد. بررسی‌های علمی درباره این بنا همچنان ادامه دارد و هربار فرضیات جدیدی درباره چگونگی و علت ساخت آن بر سر زبان‌ها می‌افتد. هنوز هیچ یک از این تئوری‌ها توضیح قانع‌کننده‌ای درباره استون‌هنج نداده‎اند.
 

نویسنده : فاطمه قاسمی/ روزنامه نگار

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar