شفقنا/ گروهی از محققان آلمانی با استفاده از هر آبکشی دهان با ذرات ویروس و چرخاندن آن در دهان به مدت ۳۰ ثانیه، هشت دهان شویه مختلف را آزمایش کردند. آنها هنگام مشاهده نتایج، دریافتند که هر نوع دهان شویه ای باعث کاهش بار ویروسی می شود و بعد از سه بار شستشوی دهان، دهان شویه هیچ اثری از ویروس باقی نمی گذارد.

شستشوی دهان با دهان شویه ها نکته مهمی است زیرا شواهد نشان می دهد که  COVID-19 از طریق قطرات تنفسی که هنگام عطسه، سرفه، صحبت کردن یا آواز خواندن آزاد می شوند منتقل می شود. و از آنجا که بارهای ویروسی زیادی در حفره بینی، گلو و دهان وجود دارد، تمیز نگه داشتن آن حفره ها برای کاهش خطر و سرعت انتقال ضروری است.

با این حال، دانشمندان خاطرنشان کردند: در حالی که استفاده از دهان شویه به طور مکرر از اقدامات ایمنی خوبی است (و همچنین به طور کلی یک عادت بهداشت دهان و دندان مثبت) خوردن آن COVID-19 را درمان نمی کند.

استفاده از دهان شویه نمی تواند مانع از تولید ویروس ها در سلول ها شود، اما می تواند در کوتاه مدت که بیشترین پتانسیل عفونت از جمله در حفره دهان و گلو به وجود می آید، بار ویروسی را کاهش دهد و این می تواند در مواقع خاصی مفید باشد. مانند حضور در مطب دندانپزشکی یا در حین مراقبت پزشکی از بیماران مبتلا به COVID-19 .

این نتیجه گیری توسط تحقیقات قبلی که نشان می دهد دهان شویه توانایی تجزیه غشای چربی بیرونی آنفولانزا و تبخال را دارد تأیید شده است. بنابراین، توصیه می شود پس از هر بار مسواک زدن حتماً مقداری از دهان شویه را بمدت ۳۰  ثانیه در دهان خود بچرخانید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar