ایرنا/ معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از محل اعتبارات طرح تحول نظام سلامت، بخشی را برای بکارگیری نیرو اختصاص دادیم تا مشکل کمبود نیرو در بخش درمان رفع شود.

دکتر محمد آقاجانی در اجلاس مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور و سایر مراکز در دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: شرکتی متمرکز، با تعهد و التزام به پرداخت کامل و به موقع و بدون کسورات وابسته به وزارت بهداشت راه اندازی شد تا با توجه به مخالفت های سازمان برنامه ریزی برای استخدام دولتی، از این طریق کمبود نیروی وزارت بهداشت را تامین کند.

وی گفت: وزارت بهداشت تمام تلاش خود را برای تبدیل وضعیت نیروهای انسانی به کار می بندد زیرا تامین حقوق حدود یکصد هزار نفر بر دوش بیمارستان ها و از محل درآمد بیمارستانی است در حالیکه در دولت های گذشته در این زمینه اقدامات مناسبی انجام نگرفته و موجب بروز مشکلاتی شده است.

آقاجانی تاکید کرد: باید رابطه محکم تری بین نیروهای فنی با بیمارستان ها برقرار شود؛ در مقایسه با نیروهای غیر فنی بیمارستان ها باید تلاش خود را کنیم تا رابطه استخدامی پایدارتری بین نیروهای فنی و بویژه پرستاران با بیمارستان ها ایجاد شود.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: یکی از اقدامات خوبی که سال گذشته انجام شد، ایجاد پاویون پرستاری بود؛ در گذشته پرستاران برای استراحت، غذا خوردن و حتی تماس های تلفنی خود دچار مشکل بودند و محلی که در آن پرستاران بتوانند با راحتی و آسایش در آن استراحت کنند، وجود نداشت.

وی ادامه داد: در راستای اجرای طرح ایجاد پاویون پرستان، اعتباری را برای تمام بخش ها در نظر گرفته ایم و در مجموع به 12 هزار و 600 بخش در قالب 566 بیمارستان اعتباراتی پرداخت شده تا حداقل امکانات را برای این قشر فراهم کنند.

آقاجانی افزود: اعتبارات طرح پاویون را هدفدار اختصاص داده ایم و در آن حتی شرح امکاناتی را که باید بکار گرفته شود نیز ارائه کرده ایم و از مدیران پرستاری درخواست دارم تا در این زمینه پیگیری های لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: بهبود وضعیت نظام پرداخت یک کار دامنه دار است و از مهر سال گذشته روند بررسی آن آغاز شده است؛ از مهر تا بهمن ماه سال گذشته برای بررسی طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد بیش از یکصد جلسه با کمک صاحب نظران و دانشگاه ها در وزارت بهداشت انجام شد.

آقاجانی اضافه کرد: پس از چهار ماه مطالعه و برنامه ریزی، سرانجام طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد در بهمن سال گذشته توسط وزیر بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ و مقرر شد پس از 9 ماه از اجرای آن، کمبودها و نقص ها، اصلاح و بازنگری شوند.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بمنظور کندنشدن سرعت پرداخت ها، وزیر بهداشت دستور داد تا پرداخت علی الحساب صورت گیرد که در قالب آن حقوق پرستاران 1.7 برابر و حقوق پزشک ها 1.4 برابر افزایش پیدا کرد.

آقاجانی گفت: برای اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد تا کنون 400 بیمارستان اعلام آمادگی کرده اند؛ از طریق سازمان بیمه سلامت اعتبارات را تزریق می کنیم و تا هفته آینده نیز حدود 300 بیمارستانی که 80 درصد تخت های کشور را تأمین می کنند، این طرح را اجرا می کنند.

وی با ابراز خرسندی از وضعیت نظام ثبت اطلاعات در بیمارستان های کشور گفت: برای نخستین بار است که می دانیم چه تعداد پرستار داریم و باید از این اقدام بزرگ و ملی تمجید کرد.

آقاجانی افزود: از دید ما هیچ تفاوتی بین پرستاران و رابطه استخدامی آنها وجود ندارد زیرا همه پرستاران با مدرک دانشگاهی به ارائه خدمات مشابهی می پردازند و باید سهم آنها پرداخت شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: نمی توان سختی کار یک نیروی پرستاری را در بخش اورژانس یا مراقبت های ویژه آی سی یو را با یک بخش دیگر که کار سبک تری دارند، مقایسه کرد اما باید تلاش کنیم تا انگیزه های لازم را برای فعالیت افراد در این بخش ها ایجاد کنیم.

آقاجانی ادامه داد : باید بین حجم کارها تفاوت وجود داشته باشد و طبیعی است که افراد هر چه فعالیت بیشتری کنند درآمد بیشتری به دست می آورند.

وی با اشاره به اهمیت اعطای نمرات کیفی توسط مدیران به بخش ها از مدیران بیمارستانی خواست تا نمرات را عادلانه محاسبه کنند.

معاون وزیر بهداشت گفت: اینکه این مدیران بخواهند به کمک بهیار به خاطر موقعیت شغلی، حداقل نمره و به پرستار حداکثر نمره را اعمال کنند، عادلانه نیست.

آقاجانی افزود: مدیری که نمره عادلانه می دهد باید تشویق شود اما باید توجه داشت که نمره هر فرد در مقایسه با هم صنفان آن فرد داده شود تا تبعیضی به وجود نیاید.

وی خاطرنشان کرد: بین پرداخت کار و کارانه در گذشته حدود یک سال فاصله می افتاد که خوشبختانه این فاصله در حال حاضر کاهش یافته است.

آقاجانی افزود: متاسفانه مشکلات زیادی در زمینه بازپرداخت دریافت مطالبات از سازمان های بیمه گر پایه داریم اما پرداختی دو بیمه اصلی اکنون مربوط به آذر و دی ماه سال گذشته است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به تلاش برای برگزاری انتخابات سالم و پرشور نظام پرستاری گفت: امیدواریم خروجی این انتخابات به نفع نظام سلامت کشور باشد و افراد منتخب هماهنگی های خوبی با مدیران پرستاری داشته باشند تا هم وضعیت صنف بهبود یابد و هم طرح تحول به خوبی پیش رود و شاهد آرامش مردم باشیم.

آقاجانی تصریح کرد: ورود به قطب بندی سیاسی برای هر تشکیلات صنفی یک آفت است؛ افراد منتخب باید بدنبال مطالبات و حقوق مردم به عنوان گیرندگان خدمت و مجموعه ارائه دهندگان خدمت بویژه پرستاران باشند.