ایرنا/ مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی گفت: ماهیانه یک هزار مورد طلاق توافقی در مشهد به مراکز مشاوره این اداره کل ارجاع داده شده است.

حمید رضا پوریوسف افزود : طلاق توافقی بدترین حالت طلاق می شود که چنین میزان مراجعه در این نوع طلاق آمار بالا و نگران کننده ای است.

وی اظهار کرد: در راستای اجرای طرح پیشگیری از طلاق که طی تفاهم نامه ای در همکاری با دادگستری خراسان رضوی در مشهد اجرا می شود، متقاضیان طلاق توافقی به مراکز مشاوره بهزیستی ارجاع داده می شوند.

این مسئول افزود: معاونت اجتماعی بهزیستی با هدف شناسایی وضعیت طلاق و پیشگیری از وقوع این پدیده اقدام به بررسی عوامل طلاق می نماید.

وی گفت: در بررسی صورت گرفته پنج عامل طلاق در استان دسته بندی شده که شامل ضعف مهارت های زندگی زناشویی، مشکلات فردی و شخصیتی، اختلالات شخصیت و بیماری های روانی ،اعتیاد، خیانت های زناشویی و اختلالات جنسی، عوامل فرهنگی-اجتماعی و عوامل اقتصادی می شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی عامل ضعف در مهارت های زندگی زناشویی را دارای پنج زیر مجموعه دانست و گفت:عدم آگاهی از نقش های جنسیتی و تداخل نقشی، ضعف ارتباطی، تعارضات و تعاملات مخرب، انتظارات غیر واقع بینانه از ازدواج، ناکافی بودن اطلاعات در خصوص مسائل جنسی بخش های تشکیل دهنده در این رابطه است.

وی بیان کرد : دومین عامل طلاق در استان مشکلات فردی و شخصیتی است که در دو زیر شاخه شامل نداشتن خودآگاهی لازم و عدم هماهنگی بین بلوغ جسمانی با بلوغ عاطفی -روانی-اجتماعی و اقتصادی می شود.

این مسئول اختلالات شخصیت و بیماری های روانی ،اعتیاد، خیانت های زناشویی و اختلالات جنسی را به عنوان عاملی گسترده و عمیق در بروز طلاق و جدایی زوجین مطرح کرد و گفت:در عین حال عوامل فرهنگی-اجتماعی که دارای سه زیر گروه عدم سنخیت اجتماعی-فرهنگی خانواده های زوجین، عدم شناخت لازم خانواده ها از یکدیگر و متفاوت بودن سبک زندگی زوجین با یکدیگر می شود نیز در وقوع پدیده طلاق تاثیر و سهم بسزایی داراست.

وی از مشکلات اقتصادی به عنوان آخرین عامل تاثیر گذار در بروز طلاق یاد کرد و افزود: عوامل طلاق در خراسان رضوی تقریبا مشابه با عوامل موثر در سطح کشور است.

ثبت طلاق در این خراسان رضوی طی 9 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10.3 درصد کاهش یافته است.

طی این مدت 12 هزار و 308 طلاق در این استان ثبت شده و نرخ طلاق به سه رسیده است یعنی به ازای هر هزار نفر سه طلاق ثبت شده است.

با کانال تلگرامی آخرین خبر همراه شوید telegram.me/akharinkhabar