خراسان/ نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از منع فعالیت همزمان پزشکان دولتی در بخش خصوصی، گفت: با اجرای این قانون حدود ۱۷ هزار عضو هیئت علمی از دانشگاه ها خارج می شوند.

به گزارش خراسان به نقل از خانه ملت، محمدحسین قربانی با اشاره به تصویب قانون ممنوعیت اشتغال همزمان پزشکان دولتی در بخش خصوصی در برنامه ششم، گفت: به نظر می رسد با این مصوبه مشکلاتی برای جامعه و نخبگان کشور به وجود آید، پس نباید پزشکانی را که به صورت تمام وقت سال هاست در بخش‌های دولتی مشغول به کار بودند و همزمان در مطب های خود نیز فعالیت می‌کردند از ادامه کار درمطب منع کرد.

وی با اشاره به این که با اجرای این قانون حدود ۱۷ هزارعضو هیئت علمی از دانشگاه ها خارج می شوند، افزود: همچنین در حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار مطب تعطیل می شود و نمی‌توان با توجه به فراهم نبودن زیرساخت ها استادان و پزشکان را مجاب به فعالیت صرف در بیمارستان های دولتی کرد.

قربانی تاکید کرد: با اجرای این قانون افت تحصیلی، آموزشی و تحقیقاتی به وجود می آید زیرا اکثر پزشکان به بخش خصوصی وارد می‌شوند، در چنین شرایطی به طور حتم افراد نخبه در بخش دولتی نخواهند ماند بنابراین به ناچار باید به دنبال افرادی رفت که سطح علمی پایین تری دارند؛ از این رو تمام تلاش بر این است که تبصره ۲ مربوط به این ماده را احیا کنیم به طوری که پزشکان عمومی و دندان پزشکان از این قانون مستثنی شوند و فعالیت مطب استادان و فوق تخصصان با نظر دانشگاه های علوم پزشکل مجاز اعلام شود.

وی با بیان این که نمی توان استادی با سابقه فعالیت بسیار در دانشگاه ها را از فعالیت در بخش خصوصی منع کرد، گفت: هرچند دیگر افراد دستگاه‌ها را می توان از فعالیت در شغل دوم محروم کرد اما پزشکان را نمی توان در این قانون قرار داد؛ بنابراین یا باید تغییراتی در این قانون در صحن علنی مجلس ایجاد شود یا این که به طور حتم شورای نگهبان به این موضوع ایراد خواهد گرفت.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این که مناطق محروم مد نظر در این قانون باید تعریف شود، افزود: برای مناطق محروم تعریف مشخصی باید ارائه شود، زیرا ضرورت حضور متخصصان در مناطق محروم با مناطق محروم توسعه ای متفاوت است. به عنوان مثال در یک شهر نیاز به نیروی فوق تخصص چشم وجود دارد و نمی توان افراد را پس از حضور در این مناطق از فعالیت در بخش خصوصی منع کرد، بنابراین مناطق محروم را باید از این قانون حذف کرد.با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید