خراسان/ پس از آن که گزارش کشف کنسروهای تاریخ مصرف گذشته با عنوان «بزک کنسروهای تاریخ مصرف گذشته» در روزنامه «خراسان رضوی» منتشر شد، یکشنبه گذشته در همین باره سرنخ های جدیدی به دست آمد که حکایت از نگهداری مقادیر زیادی از محتویات کنسروهای تاریخ مصرف گذشته یا در حال انقضا توسط یکی از واحد های تولیدی معتبر مشهد در سردخانه های این کارخانه داشت. بر همین اساس ماجرا به اطلاع معاون دادستان در ناحیه 2 دادسرای مشهد رسید تا قبل از آن که فرآورده های مذکور سر از بازار درآورد و سلامت شهروندان را به مخاطره اندازد، دستگاه قضایی موضوع را مورد پیگیری قرار دهد.

دستور قاطع قضایی برای پیگیری ماجرا
قاضی جاوید نیا بعد از اطلاع از موضوع، با صدور دستور قضایی ویژه ای عصر روز دوشنبه ماموران عملیات ویژه پلیس آگاهی استان، کارآگاهان جرایم اقتصادی پلیس آگاهی استان، نماینده سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و بازرسان سازمان صنعت و معدن را مامور بررسی ماجرا کرد.ما هم برای پیگیری موضوع با این افراد همراه شدیم و به این کارخانه معتبر که در جاده قوچان قرار دارد، رفتیم.

کشف و توقیف محتویات کنسرو های فریز شده

پس از انجام هماهنگی های لازم با مسئولان کارخانه، وارد سردخانه های واحد تولیدی می شویم. طبق اطلاعاتی که به دست آمده بود این واحد تولیدی محتویات کنسروهایی مانند رب، نخود سبز، بادمجان و... را پس از آنکه تاریخ مصرف آن می گذرد یا در شرف انقضا قرار می گیرد، از قوطی ها خارج و به صورت غیر قانونی در سه سردخانه خود نگهداری می کند. همراه با ماموران و کارشناسان وارد سردخانه های مذکور می شویم. محتویات مورد نظر در بیش از 50 بشکه پلاستیکی کشف می شود. پس از آن ماموران پلیس آگاهی، نماینده سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را در جریان قرار می دهند و از وی می خواهند تا برای بررسی موضوع به محل مراجعه کند. با حضور نماینده سازمان غذا و دارو بشکه های مذکور در محل توقیف و دستور پلمب محموله ها نیز صادر می شود تا دیگر مراحل مورد نیاز روی محموله های دپو شده صورت پذیرد.

کشف پالت های بدون تاریخ و بی هویت

در ادامه روز بعد (سه شنبه) با دستور قاضی جاوید نیا معاون دادستان و سرپرست ناحیه 2 دادسرای مشهد، کارشناسان مجدد راهی کارخانه مذکور می شوند و انبارهای کارخانه را هم مورد بازرسی قرار می دهند که طی این بازرسی ها هزاران قوطی کنسرو مختلف که بدون تاریخ تولید و برچسب در محل انبار شده بود کشف و توقیف می شود.

نظارت شدید دستگاه قضایی بر ماجرا
پس از کشف موارد مذکور به سراغ معاون دادستان و سرپرست ناحیه 2 دادسرای مشهد می رویم و در این زمینه با وی گفت و گو می کنیم. قاضی جاوید نیا به ماجرای بزک کنسروهای تاریخ مصرف گذشته اشاره می کند و در این باره می گوید: چندی پیش محموله ای از کنسرو های تاریخ مصرف گذشته در انباری در مشهد کشف شد و پرونده ای هم در این باره در دستگاه قضایی مفتوح است. بررسی های قضایی ما نشان می داد محموله هایی که در محل کشف و در حال تغییر تاریخ تولید و هویت بود اکثرا متعلق به یک واحد تولیدی است که در آن گزارش هم به آن اشاره شده بود. وی می افزاید: پس از ارائه گزارشی به دستگاه قضایی مبنی بر وجود محصولات فریز شده به صورت غیر قانونی در محل سردخانه های یک کارخانه، با توجه به این که سلامت جامعه یکی از اولویت های ما در دستگاه قضایی است، دستور بررسی موضوع صادر شد که پس از حضور ماموران و کارشناسان در محل، مقادیر زیادی فرآورده که به احتمال زیاد از کنسرو ها خارج و به صورت غیر قانونی در محل دپو شده بود کشف و توقیف می شود.

با واحد تولیدی متخلف برخورد لازم صورت خواهد گرفت
قاضی جاویدنیا تصریح می کند: در ادامه با توجه به اهمیت ماجرا روز گذشته دستور بازرسی انبار تولید کنسروهای کارخانه تولیدی نیز صادر شد و کارآگاهان جرایم اقتصادی پلیس آگاهی و تعداد دیگری از کارشناسان مربوطه برای بررسی های بیشتر به محل اعزام شدند که پس از انجام بازرسی های مربوطه مشخص شد تعداد زیادی پالت کنسرو شامل محصولات مختلف بدون برچسب و تاریخ تولید در محل نگهداری می شود. بر همین اساس به کارشناسان سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دستور داده شد تا از محصولات دپو شده بدون تاریخ و برچسب هم نمونه برداری و پس از آزمایش های مربوطه، زمان تولید محصول مشخص شود و پس از آن علت نگهداری محصول بدون تاریخ و برچسب مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

وی تاکید می کند: موارد مکشوفه به دقت از سوی دستگاه قضایی بررسی می شود و با واحدهای تولیدی متخلف پس از اثبات میزان تخلف، برخورد لازم صورت خواهد گرفت.


با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید