آخرین خبر/ درباره بلایای عصر ظهور، اخبار و نکات گوناگونی در روایات آمده است.
یکی از امتحانات مردم در عصر غیبت و ابتلایات شدید آنان، گرانی، کسادی، مرگ و میر، جنگها، کمی محصولات کشاورزی، دچار شدن جوامع بشری به پادشاهان ستمگر و... است.

امام صادق(ع) خطاب به محمدبن مسلم فرمود: «پیش از قیام قائم(عج)، نشانه هایی است که خداوند آنها را ظاهر خواهد ساخت».
محمدبن مسلم پرسید: آنها چیست؟
فرمود: خداوند آنها را چنین بیان فرموده است:
«وَلَنَبْلُوَنَّکُم بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ»(بقره/آیه ۱۵۵)

«لنبلونکم»، یعنی امتحان میکنیم شما مومنان را قبل از خروج قائم(عج).
«بشی من الخوف»، یعنی به وسیله پادشاهان در آخر سلطنت آنها.
«والجوع»؛ یعنی با گرانی قیمت ها.
«و نقص من الاموال»؛ یعنی، با کسادی تجارت و کمی در آمد،
«و الانفس»، با کمی رشد زراعت.
«و بشر الصابرین»، یعنی نوید بده در آن زمان، صبر پیشگان را با ظهور قائم و آن بعد از یک فتنه سخت و کمر شکن است که هر دوستی و خویشاوندی را در هم می ریزد.
همسایه به همسایه اش هجوم برده، گردنش را میزند! در چنین روزگاری، به زمین بچسبید و فقط مشغول زندگی خودتان باشید.(ارشاد، شیخ مفید،ص ۳۴۰)

و نیز فرموده اند: «ترس، اهل عراق و بغداد را احاطه می کند و مرگ ناگهانی و پیاپی شایع میشود و کمبود در اموال، اشخاص و میوه ها ظاهر میشود و زراعت کمتر رشد می کند». (یوم الخلاص، ج۱، ص ۳۳۸)

و همچنین فرموده اند: «در آن ایام بر عقاید خود استوار باشید تا خداوند ستاره ی نجات شما را ظاهر گرداند». (یوم الخلاص، ج۱، ص ۳۳۱).
فقط با استواری بر عقاید الهی است که بنده ی پروردگار، به قضای الهی و حکم خداوند در تمام امور، خشنود است و نسبت به غیبت و دیگر مسایل مربوط به آن هیچ شک و تردیدی به دل راه نمی دهد و بر اعتقاد بر امامت امام غایب، استوار و ثابت می ماند و همیشه یاد او را در دل دارد و این چیزها جز با تلاش پیگیر و حرکت در راه بندگی حقیقی و خالصانه، از راه دیگری به دست نمی آید.با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید