خراسان/ رانندگان پرخطری که مرتکب تخلفات حادثه ساز شوند، پس از گذراندن دوره های آموزشی و توجیهی به عنوان همیار پلیس، به پیشگیری از وقوع تخلفات و سوانح رانندگی می پردازند.

معاون دادستان مرکز خراسان رضوی روز گذشته با بیان این مطلب گفت: همزمان با ادامه طرح آزمایشی پیشگیری از تصادفات با رعایت کامل قوانین راهنمایی و رانندگی که هم اکنون در آزادراه شهید شوشتری و بولوار وکیل آباد مشهد در حال اجراست، تدابیر ویژه دیگری نیز به منظور فرهنگ سازی و کاهش سوانح دلخراش رانندگی، به اجرا درمی آید. قاضی «سیدهادی شریعت یار» افزود: کمیته شناسایی راهکارهای کاهش تصادفات با همکاری پویش مردمی «شهر بدون تصادف» همواره در تلاش هستند تا برای جلوگیری از حوادث دلخراش رانندگی زیر نظر مستقیم معاون دادستان چاره اندیشی کنند چرا که وقوع هر سانحه مرگبار یا جرحی در تصادفات که به راحتی قابل پیشگیری است، آسیب های اجتماعی و اقتصادی زیادی را در پی دارد که جبران برخی از آن ها دیگر امکان پذیر نیست.
رئیس کارگروه پیشگیری از تصادفات دادسرای مرکز خراسان رضوی اضافه کرد: به منظور آشنایی اندک افرادی که با رانندگی پرخطر، شرایط وقوع حوادث مرگبار و جبران ناپذیر را رقم می زنند، از این پس طرح های ویژه ای در مشهد به اجرا گذاشته می‌شود تا این گونه رانندگان نه تنها با مشاهده عواقب رانندگی پرخطر و آسیب های وحشتناک آن، دست از رفتارهای خطرناک بردارند بلکه در کنار پلیس قرار بگیرند و آن چه را دیده و آموخته اند به دیگران نیز آموزش دهند. این مقام قضایی با اشاره به جزئیات این طرح ویژه تصریح کرد: رانندگانی که به خاطر ارتکاب تخلفات حادثه ساز یا ایجاد حرکات مارپیچ و رفتارهای پرخطر هنگام رانندگی به دادسرا معرفی شوند باید در کلاس های آموزشی و توجیهی شرکت کنند و با مشاهده فیلم های سوانح رانندگی و آسیب های اجتماعی بعد از وقوع تصادف، به فرهنگ سازی در این زمینه بپردازند چرا که هیچ کس نمی تواند مانند راننده ای که خود بارها تخلفات خطرناک را مرتکب شده است، به تشریح این رفتارها بعد از مشاهده عواقب خطرناک آن بپردازد.
وی گفت: به همین منظور، این گونه رانندگان پس از آن که متوجه عاقبت اعمال خود شدند در کنار پلیس راهنمایی و رانندگی به آموزش دیگران می پردازند و حتی به عنوان پلیس نامحسوس می توانند تخلفات را گزارش کنند یا به یاری پلیس برای کاهش تصادفات درون و برون شهری بشتابند.
قاضی «شریعت یار» تاکید کرد: از دیگر طرح هایی که در کارگروه پیشگیری از تصادفات مورد تجزیه و تحلیل های کارشناسی قرار گرفته، استفاده از مجازات های جایگزین در تصادفات جرحی است که در آن رانندگان مقصر در دستگاه قضایی به مجازات های جایگزینی مانند آموزش به رانندگان متخلف پس از شرکت در کلاس های توجیهی محکوم می شوند و آن ها نیز به عنوان «همیاران پلیس» نقش مهمی در کاهش تصادفات ایفا خواهند کرد. سرپرست مجتمع قضایی شهید کامیاب مشهد همچنین از آغاز طرح برخورد قاطع دستگاه قضایی با رانندگانی خبر داد که در حالت مستی پشت فرمان قرار می گیرند و سوانح مرگباری را رقم می زنند.
قاضی «سیدهادی شریعت یار» خاطرنشان کرد: این گونه رانندگان در صورت دستگیری نه تنها به مجازات‌های سنگین شرب خمر محکوم می شوند بلکه گواهی نامه آنان ضبط و خودروی‌شان نیز تا زمان شرکت در کلاس های آموزشی و توجیهی توقیف می‌شود.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با کمک رانندگان و پویش های مردمی، امسال بتوانیم آسیب های ناشی از تصادفات را به حداقل ممکن برسانیم تا دیگر مادرانی داغدار نشوند و خانواده ای با آسیب های اجتماعی وحشتناک بعد از وقوع سوانح رانندگی از هم نپاشد.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar