فارس/ مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت بیش از ۶ هزار مربی بهداشت در مدارس، گفت: اخیراً بخشنامه‌ای از امور اداری آموزش و پرورش ارسال شده است و می‌توان از نیروهای مازاد که رشته‌های مرتبط دارند در بخش سلامت استفاده کرد.

محمد چینیان در پاسخ به این پرسش که «آیا در سه ماهه نخست سال تحصیلی اقداماتی برای افزایش یا جذب مربیان بهداشت مدارس انجام شده است؟» اظهارداشت: ما از پتانسیل‌های داخلی استفاده می‌کنیم؛ جذب، راهکارهای خودش را دارد و نیاز به مجوزهای قانونی دارد.

*استفاده از نیروهای مازاد در حوزه سلامت آموزش و پرورش

چینیان افزود: بیشتر نگاه ما این است که از پتانسیل‌های داخلی استفاده کنیم؛ اخیراً بخشنامه‌ای از امور اداری آموزش و پرورش ارسال شده که می‌توان از نیروهای مازاد که رشته‌های مرتبط دارند استفاده شود که از بزرگترین کارهای معاونت تربیت بدنی و سلامت است.

وی ادامه داد: استفاده از نیروهای مازاد قبلاً وجود نداشته است و الان می‌توانیم از نیروهای مازاد که رشته‌های مرتبط هستند کمک بگیریم.

*زیست شناسی، علوم تجربی و بهداشت از رشته های مرتبط هستند

چینیان در پاسخ به این پرسش که «آیا رشته‌های مرتبط این موضوع مشخص است؟» خاطرنشان کرد: رشته‌های زیست‌شناسی، علوم تجربی و رشته‌های بهداشت که در فنی و حرفه‌ای وجود دارد، رشته‌های مرتبطی هستند که می‌توانند به حوزه سلامت کمک کنند.

ایجاد تشکل‌های دانش‌آموزی بهداشتی در مدارس

مدیر کل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش، اضافه کرد: کار مهمتر از آن، استفاده از تشکل‌های دانش‌آموزی است؛ یکی از شرح وظایف مراقبان سلامت، آمادگی برای ایجاد تشکل‌های بهداشتی در مدارس است که این دانش‌آموزان می‌توانند بهترین مروج و پیک برای حوزه سلامت باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا تعداد مربیان یا مراقبان بهداشت مدارس مشخص است؟» تصریح کرد: همان تعداد قبل است؛ یعنی بیش از 6 هزار نفر هستند، امیدواریم نگاه ویژه‌تری به حوزه سلامت مدارس شود.

متولی سلامت در مدارس وزارت بهداشت است

چینیان با بیان اینکه حوزه اجرا در بحث سلامت مدارس به عهده وزارت بهداشت است، عنوان کرد: متولی سلامت بر اساس اسناد بالا دستی، وزارت بهداشت است ولی آنچه که در دفتر سلامت و یا وزارت آموزش و پرورش ایجاد می‌شود، بحث اطلاع‌رسانی و نگاه آموزشی است؛ آموزش و پرورش به عنوان یک عضو همکار وزارت بهداشت است.