باشگاه خبرنگاران/ بیمه سربازی در انتهای دوران خدمت در هر شغل یا حرفه ای که باشید جزو بیمه بازنشستگی قابل احتساب است و به عنوان سوابق کاری منظور می‌شود، به شرطی که قبل از خدمت یک سال سابقه داشته باشید.

شاید برای برخی سربازان دوران خدمت و بیمه مربوط به آن چندان اهمیتی نداشته باشد. اما وقتی بعد از سربازی جوان وارد بازار کار میشود و برای طی مسیر فعالیت تا بازنشستگی باید حداقل 30 سال تمام سابقه بیمه داشته باشد که بازنشستگی او با حقوق بازنشستگی هم همراه باشد، آنجاست که اهمیت دو سال سابقه بیمه ای که میتواند از بیمه سربازییش بازیافت کند را متوجه میشود. در واقع می توان گفت که محاسبه بیمه دو سال خدمت سربازی به معنای تسریع دو ساله در روند بازنشستگی است. حتی از منظر دیگر اگر خدمت سربازی جزو سوابق کاری و رسیدن سریعتر به دوران بازنشستگی محسوب نشود، ممکن است بسیاری از مردان جوان از گذراندن آن سرباز زنند و به هر چیزی برای فرار از این دوران متوسل شوند.

به همین دلیل، مجلس برای جلوگیری از این امر و همچنین برای احترام به افرادی که دوسال از بهترین سال های عمر خود را برای خدمت به وطن و کشور خود صرف می کنند، تمهیداتی اندیشیده شده است که با حفظ شرایطی، این دوران جزو سوابق بیمه محسوب شده و به سال های سابقه اضافه شود.

آیا بیمه سربازی جزو سوابق بیمه بازنشستگی منظور می شود؟
بیمه سربازی در انتهای دوران خدمت در هر شغل یا حرفه ای که باشید جزو بیمه بازنشستگی بوده و به عنوان سوابق کاری منظور می شود. البته شخص باید به جز سابقه بیمه سربازی در بیمه تامین اجتماعی، مقدار قابل قبولی سابقه بیمه از کارگاه یا شغل دیگری هم داشته باشد و به مدت مشخصی حق بیمه پرداخت کرده باشد . در واقع از دید سازمان بیمه گر باید مشخص باشد که فرد از قبل از سربازی هم در صدد کار و شغل و شکوفایی منتج به حضور در بازار کار بوده و نقطه برنامه ریزی او برای زندگی از قبل از دوران خدمت شروع شده است .

آیا برای بیمه سربازی باید مبلغی پرداخت شود ؟
بله؛ درواقع برای اینکه بیمه سربازی جزو سابقه کار محسوب شود شرایطی وجود دارد. سازمان تامین اجتماعی برای تایید این دو سال بیمه و قبول آن برای سوابق بازنشستگی، مبالغی را محاسبه و مطالبه میکند، که البته بسته به سال پایان خدمت، و منوط به ارائه درخواست خرید بیمه خدمت سربازی برای بازنشستگی، و سال ارائه این درخواست به شرکت بیمه تامین اجتماعی، این مبالغ متفاوت است. عمده ترین دلیل تعیین مبلغ برای احتساب بیمه سربازی به عنوان سابقه بیمه بازنشستگی این است که، بیمه دوران سربازی تنها بیمه درمانی و بیمه از کار افتادگی است، که از طرف سازمان نظام وظیفه نیرو های مسلح به «سازمان بیمه نیروهای مسلح» پرداخت شده است. ولی درخواست گزینه بازنشستگی که قرار است در مسئولیت سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد دارای حق بیمه جداگانه دیگری است.
اشخاصی که بعد از سال ۱۳۸۳ به خدمت اعزام شده اند باید برای احتساب بیمه سربازی در بازنشستگی مبلغی را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنند. میزان این مبلغ به زمان درخواست خرید بیمه سربازی بستگی دارد.شخص درخواست کننده باید معادل 7 درصد میانگین حقوق و دستمزد دو سال قبل از درخواست را بپردازد و 23 درصد مابقی توسط دولت پرداخت می شود.
نکته مهمتر این است که این مبلغ قابل تقسیط به صورت 12 ماهه هم هست.

سابقه بیمه سربازی برای سربازان قبل از سال ۱۳۸۳ رایگان است
کسانی که خدمت سربازی را قبل از سال ۱۳۸۳ گذرانده باشند به شرط آنکه قبل از خدمت حق بیمه پرداخت کرده باشند و مشغول به کاری باشند که برای آن حق بیمه پرداخت شود، بیمه سربازی آنها هم در ادامه به عنوان سابقه کار محسوب شده و برای قرار گرفتن در سابقه بازنشستگی نیاز به پرداخت مبلغی به سازمان تامین اجتماعی ندارند. قوانین برای این افراد با افرادی که در سال های بعد این دوران را سپری کرده اند متفاوت است .

این اشخاص برای منظور کردن خدمت در سابقه بیمه نیازی به پرداخت هزینه ندارند و فقط باید در زمان مشخص درخواست خود را به سازمان تامین اجتماعی اعلام نمایند. معمولا این امر در سال های پایانی عمر کاری فرد صورت می گیرد. البته بهتر است که هر چه زودتر این کار انجام شود؛ چرا که ممکن است قوانین تامین اجتماعی تغییر کند.

با توجه به اینکه قوانین تامین اجتماعی برای تطبیق با شرایط روز در حال تغییر و انعطاف می باشد شاغلین باید مرتبا اخبار تامین اجتماعی را پیگیری کرده و در صورت تغییر شرایط برای اینکه متضرر نشوند در اسرع وقت اقدامات لازم را برای خرید سوابق بیمه سربازی خود انجام دهند .

مسئله دیگر در این خصوص اینکه بازه زمانی قابل قبول برای احتساب مدت خدمت سربازی مشمولان، تاریخ شروع و خاتمه خدمت سربازی مندرج در کارت های پایان خدمت است.
اگر این مبالغ در زمان های تعیین شده چه به صورت یکجا و چه به صورت اقساطی پرداخت نگردد یا اینکه در زمان هایی غیر از تاریخ های تعیین شده پرداخت شود مشمول تجدید محاسبه شده و باید در این خصوص به سازمان تامین اجتماعی مراجعه شود.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar