ایسنا/ وزیر کشور با تأکید بر اینکه نشاط اجتماعی به عنوان ضرورت در جامعه لازم است، اعلام آمادگی کرد: با شروع فصل تابستان مناطق مختلف ساحلی را به هر کسی که بخواهد تسهیلات و امکاناتی ایجاد کند و موجبات شادی و نشاط مردم را فراهم آورد واگذار می‌کنیم و برای این افراد نیز تسهیلات و وام در نظر گرفته‌ایم.

رحمانی فضلی در صد و دومین جلسه شورای اجتماعی کشور که صبح امروز در محل وزارت کشور با موضوع "نشاط اجتماعی" برگزار شد، اظهار کرد:باید از خودمان بپرسیم این است که وضعیت نشاط اجتماعی در جامعه چگونه است که طبق آمار داده شده رضایتمندی در این زمینه کم بوده است و آثار ضعف نشاط اجتماعی را می‌توان در آسیب‌های اجتماعی از جمله بزهکاری و نزاع و ... دید.

وی با بیان این که باید تعریف واحدی از نشاط اجتماعی داشته باشیم، گفت: وقتی صحبت از نشاط اجتماعی شد فورا معنای شادی به ذهن خطور می کند در حالی که باید نشاط اجتماعی را عمیق تر مورد توجه قرار داد و اگر توافق کنیم و نشاط اجتماعی را آرامش درونی ناشی از رضایتمندی و امیدواری بدانیم، پربیراه نیست. برای مثال وقتی یک مراسم مذهبی به زیارت می روید و در آنجا راز و نیاز می‌کنید، آرامش درونی ایجاد شده به انسان نشاط می دهد.

وی با اشاره به اینکه باید با توجه به ویژگی ها و فرهنگ خودمان نشاط اجتماعی را تعریف کنیم، گفت: ما بایستی ظرفیت‌ها را مشخص کنیم و آنها را به کار بگیریم. همچنین در حوزه نشاط اجتماعی، اولویت با برقراری نشاط کودکان و نوجوانان و جوانان است و یا اگر بر روی این نسل کار می‌کنیم نتایج خوبی به همراه خواهد داشت و کانون این موضوع نیز ابتدا وزارت آموزش و پرورش و سپس وزارت علوم است.

وی افزود: اصلی ترین عنصر در این زمینه مردم هستند و دولت نباید در حوزه اجتماعی خودش را متولی مردم بداند، بلکه باید تسهیل کننده و زمینه ساز باشد و موانع را بزداید. باقی امور نیز در دست مردم باشد؛ زیرا همیشه ملت‌ها باید قدرت پاسخگویی به هجمه‌ها را داشته باشند؛ اما ما مردم را فراموش می‌کنیم و فکر می‌کنیم در همه امور مردم را به صورت ریز دخالت دهیم. در حقیقت ما باید اصول و مبانی و حدود الهی و عرفیات جامعه را صیانت کنیم اما صیانت کردن همیشه به معنای نقد کردن نیست. بنابراین باید نقش مردم را قبول کنیم و آنها را به صحنه بیاوریم. همچنین بایستی با جوانان با عقلانیت و استدلال صحبت کرد و به همه شبهات آنها پاسخ داد. زیرا از دو طریق دل و عقلانیت، می‌توان بر جوانان تاثیر گذاشت.

وزیر کشور در ادامه به اقداماتی که باید برای ایجاد نشاط اجتماعی انجام شود پرداخت و گفت : برگزاری جشنواره های ورزش و بازدیدها می‌تواند نشاط اجتماعی را ایجاد کند. همچین "NGO" ها نیز نقش مهمی در این زمینه دارند و تعداد زیادی ثبت شده اما این که چقدر توانمند شده اند و یا چقدر کار به آنها واگذار شده است جواب منفی است. بنابراین باید آنها را نیز توانمند کرده و مسئولیت هایی به آنها واگذار کنیم.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar