تسنیم/ انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی به سخنان یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به گرانی ۳۰۰ درصدی داروی بیماران کلیوی واکنش نشان داد.

در حالی که یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی امروز افزایش 200 درصدی قیمت داروی بیماران کلیوی را تکذیب کرده است، انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی با انتشار اسناد جدیدی از جزئیات رشد سرسام آور قیمت یک قلم داروی پر مصرف بیماران پیوند کلیه در سه ماهه اول امسال تا سقف 300 درصد پرده برداشت.

براساس بیانیه انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی، این نماینده مجلس شورای اسلامی در حالی منکر افزایش قیمت داروی بیماران کلیوی شده است که آن چه در روزهای گذشته از زبان رئیس این انجمن درباره افزایش قیمت 200 درصدی بیان شده است همان طور که در متن خبرها نیز وجود دارد مربوط به داروی "راپامیون" ویژه بیماران پیوندی بوده است نه بیماران دیالیزی. اگر چه داروهای بیماران دیالیزی نیز در چند ماه اخیر با افزایش قیمت روبرو بوده است.

انجمن حمایت از بیماران کلیوی برای شفاف سازی و افزایش اطلاعات مردم، مسئولان و به خصوص این نماینده مجلس اعلام می‌کند که داروی "راپامیون " تولید داخلی ندارد. بر اساس فاکتورهای موجود این دارو در اسفند 96 به قیمت 11 هزار تومان به فروش می‌رسید که سهم بیماران پیوندی از این رقم تنها 1000 تومان بود. با توجه به اینکه هر بیمار پیوندی باید روزانه 2 عدد قرص مصرف کند بنابراین بیماران ماهیانه مبلغ 60 هزار تومان برای این دارو هزینه می‌کردند.

اما متاسفانه پس از تعطیلات نوروز امسال، قیمت این دارو چند برابر شد و بدلیل اینکه شرکت‌های بیمه حاضر به افزایش تعرفه فرانشیز خود نشدند سهم بیماران بصورت ماهیانه به 324 هزار تومان افزایش یافت که نشان دهنده رشد دستکم 300 درصدی هزینه دارو است.

در بیانیه انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران همچنین آمده است: این افزایش قیمت در ماه خرداد سال جاری به‌صورتی چشمگیر بوده که اسناد پیوست نشان دهنده رشد سرسام آور قیمت‌ها است. لذا این انجمن با قدمت 40 ساله، دارا بودن حدود 200 شعبه در سراسر کشور که 100 هزار بیمار کلیوی را تحت پوشش خود داشته و سالانه 2500 عمل پیوند کلیه را انجام می‌دهد وظیفه خود می‌داند که ضمن رسیدگی به تمامی امور بیماران، در شرایط سخت، صدای فریاد و مظلومیت این بیماران را به گوش مسئولان برساند. حتی اگر برخی افراد، در اظهاراتی غیرمنطقی این انجمن را فاقد جایگاه حقوقی بدانند.

در بخش دیگری از بیانیه انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران تاکید شده است: باید از این نماینده مجلس شورای اسلامی سئوال کرد اینکه آیا ما به‌عنوان سخنگوی بیمارانی که با مشکلات فراوانی روبرو هستند و سایه تحریم‌ و گرانی‌ها و مشکلاتش بر سرشان افکنده شده است، اگر از مشکلات روحی و روانی و مادی آنان سخن گفته ایم، اشتباه کرده ایم؟ حداقل انتظار ما از این نماینده مجلس این بود در شرایطی که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با صراحت اعلام می‌کند که باید برای طوفان تحریم از هم اکنون آماده باشیم و شرایط سخت پیش رو را با مدیریت و تعامل پشت سر بگذاریم، بهتر نیست به جای چشم بستن بر واقعیات به یاری بیماران خاص، به‌ویژه بیماران کلیوی بشتابید؟

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران در این بیانیه از اقدام سریع وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای رایگان کردن داروی "راپامیون" تشکر کرده و در عین حال خواستار حذف فرانشیز سایر داروهای بیماران کلیوی شده است، تا گوشه ای از مشکلات مالی گربیانگیر این بیماران کاهش یابد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar