ایرنا/ مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از ورود 2 بالگرد آبپاش به استان برای خاموش کردن آتش سوزی وسیع در تالاب هورالعظیم خبر داد و گفت: برای آغاز عملیات اطفای حریق در بخش عراقی هورالعظیم در انتظار مجوزهای دولت این کشور هستیم.

احمدرضا لاهیجان زاده امروز گفت: این نخستین تجربه کشور در زمینه خاموش کردن آتش در تالاب به وسیله بالگردهای آبپاش است و پیش از این عملیات اطفا در جنگل ها و یا مراتع اجرا شده بود.
تالاب مرزی هورالعظیم از حدود 2 هفته پیش دچار آتش سوزی وسیع در بخش عراقی این تالاب شده و دود غلیظ ناشی از این آتش سوزی، چندین شهر و روستای خوزستان را درگیر کرده و مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کرده است.
ستاد بحران استانداری خوزستان مقرر کرده است که بعد از هماهنگی با کشور عراق، بالگردهای آبپاش برای خاموش کردن این آتش سوزی اعزام شوند.
لاهیجان زاده در این باره توضیح داد: عصر چهارشنبه یک بالگرد و صبح امروز بالگرد دوم وارد اهواز شد و از شب گذشته تعیین محل محل توقف، فرود اضطراری و اقامت آنها انجام شده است.
وی افزود: امروز نیز بازدید هوایی از بخش ایرانی هورالعظیم انجام و جلسه ای با فرماندهی مرزبانی و گروه پرواز برای تعیین بهترین محل آبگیری صورت گرفت.
لاهیجان زاده گفت: پیش از این برای عملیات اطفای حریق در بخش عراقی هورالعظیم توافق شده ولی تا ظهر امروز اجازه رسمی از سوی دولت عراق دریافت نشده بود، به همین دلیل عملیات اطفا هنوز آغاز نشده است.
به گفته وی بالگردهای آبپاش در دمای بالای 40 درجه سانتیگراد امکان پرواز ندارند، به همین دلیل عملیات اطفا تنها در فاصله زمانی 7 تا 11 صبح امکان پذیر است.
وی با اشاره به آتش سوزی بیش از 16 هزار هکتار از بخش عراقی تالاب مرزی هورالعظیم افزود: در شرایط فعلی تنها راهکار خاموش کردن آتش در این تالاب، استفاده از بالگرد آبپاش است؛ البته این روش نیز یک راهکار سعی و خطا به شمار می رود زیرا تجربه اطفای حریق در تالاب با استفاده از بالگرد آبپاش در کشور سابقه ندارد.
وی گفت: بخش عراقی تالاب نیز خشک است از سوی دیگر با توجه به برداشت های آب کشاورزی در بالادست رودخانه کرخه و نیاز آبی بالا، تامین سهمیه آب تالاب در شرایط فعلی امکان ندارد، بنابراین آب پاشی بر روی آتش تالاب، فعلا تنها راهکار است.
وی افزود: از سوی دیگر منطقه صعب العبور، مین گذاری شده، باتلاقی و دارای نیزارهای انبوه و مرتفع است که راه دسترسی زمینی ندارد.
لاهیجان زاده گفت: بخش ایرانی تالاب که در حدود 100 هزار هکتار وسعت دارد، 1.6 میلیارد مترمکعب حقابه دارد و با احتساب بخش عراقی (که بیش از 35 هزار هکتار می شود) نزدیک هفت میلیارد مترمکعب آب برای آبدار کردن هورالعظیم نیاز داریم که در شرایط بی آبی فعلی امکان تامین آن وجود ندارد.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی کشور قرار دارد که یک سوم آن در ایران و دو سوم آن در عراق است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

ازکي بيمه بگيرم؟
ازکي آگهی