ایرنا/ معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بیش از 11 میلیون نفر از جمعیت کل کشور در حاشیه شهرها سکونت داشته و حاشیه نشین هستند.
سعید نمکی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از منطقه کم برخوردار کوی آل صافی اهواز و بافت فرسوده شهرستان کارون در خوزستان در جمع خبرنگاران افزود: حاشیه نشینی شهرها یکی از موضوعات مهم کشور بوده که هم اکنون به صورت جدی در دستورکار دولت قرار گرفته است.
وی گفت: دولت تدبیر و امید مصمم است سکونتگاه‌های غیرمجاز را در حاشیه شهرها به مناطقی با خدمات زیربنایی شهری بهتر، جایگزین کند.
معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد:خشکسالی، مشکلات معیشتی مردم و سختی سکونت در مراکز شهرها در طول سال‌ها از دلایل اصلی این رسوب جمعیتی است.
وی حاشیه‌ نشینی و بافت فرسوده در کشور را بسیار پیچیده‌ برشمرد و گفت: حاشیه نشینی مسایل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خاصی را با دگرگونی فراوان در این مناطق ایجاد کرده است.
نمکی افزود: رسوب جمعیتی در حاشیه شهرها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن شکل گرفته اما دولت تدبیر و امید خیز بلندی برای ساماندهی مناطق حاشیه ‌نشین برداشته است.
وی ادامه داد: حاشیه کلانشهر اهواز را نمی توان با حاشیه شهرستان هایی نظیر مشهد و کرج مقایسه کرد چرا که هرکدام جمعیت‌ و مشکلات متفاوتی داشته که در طول سال‌ها در این مناطق رسوب کرده‌اند.
معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: اکنون با نگاه ویژه دولت تدبیر و امید و به همت مسئولان خوزستان اتفاقات خوبی در بحث ساماندهی فاضلاب، مسیرهای تردد ، مسایل بهداشتی و درمانی، بیمه سلامت و بحث‌های اقتصادی و معیشتی مناطق حاشیه ای اهواز رقم خورده که بی شک تاثیر بسزایی در توسعه این کلانشهر دارد.
وی بیان کرد: مناطق حاشیه ‌نشین اهواز نیازمند رسیدگی جدی است چرا که خطر ریزش ساختمان‌ها ساکنان برخی از این مناطق را تهدید کرده و مشکلات مختلفی را برای مردم ایجاد کرده است.
نمکی گفت: حاشیه نشینان باید احساس شهروندی داشته باشند و دولت درصدد است تا ضوابط مورد نظر در این زمینه را برای مردم ایجاد کند.
سعید نمکی معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه جمعی از معاونان این سازمان شامگاه جمعه به منظور بررسی مسایل و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خوزستان سفری 2 روزه را به این استان آغاز کرد.
وی در نخستین روز سفر خود به خوزستان روز شنبه به مسجدسلیمان در شمال این استان رفت و از بافت فرسوده و برخی از مناطق کم ‌برخوردار و نیز مراکز آموزشی این شهرستان دیدن کرد.
نمکی همچنین با حضور در جلسه شورای اداری شهرستان مسجدسلیمان از نزدیک با مشکلات این منطقه از زبان مسئولان این شهرستان آشنا شد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar