باشگاه خبرنگاران/ رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: دشمن اصلی کشور ایران مردم امروز آن هستند.

عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور در هشتمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که امروز (پنجشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: متولی محیط زیست باید از بین شوراها باشد.
وی با اشاره به سوء استفاده از پیشرفت تکنولوژی گفت: بر اساس سیاست‌های ناپایدار، محیط زیست در کشورمان از بین رفته است و مردم مقصر آن نیستند، بر همین اساس اولین قربانی سیاست‌های ناپایدار محیط زیست بود.
کلانتری با اشاره به بحث خودکفایی گندم در سال 57 گفت: بر اساس این صحبت‌ها فکر کردیم آزادی و قدرت کشور در خودکفایی گندم است و راه غلط را پیمودیم و با حمله به مراتع، خاک و مراتع را نابود کردیم.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با تأکید بر اینکه ایران اولین کشور در جهان به لحاظ تخریب خاک است، گفت: بر اساس گزارشات مستدل سالیانه بیش از 12 تن در هر هکتار فرسایش خاک داریم که ربطی به آمریکا و اسرائیل ندارد، بلکه تقاص سیاست‌های غلط 4 دهه گذشته را می‌دهیم.
وی افزود: در آن زمان به حرف کارشناسان متخصص عمل نکردیم و آنان را طاغوتی قلمداد کردیم، نتیجه این امر آن است که در حال حاضر رتبه یک در فرسایش آب، خاک و مواد ژنتیکی در جهان متعلق به ایران است.
کلانتری با بیان اینکه وضع محیط زیست بدتر از چیزی است که می‌دانیم، گفت: محیط زیست امانت نسل‌های بعدی است و ارث پدری ما نیست. بدترین امانتدار طی 7 هزار سال قدمت این مملکت ما بودیم که چیزی برای نسل‌های بعد باقی نگذاشتیم.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه طی سال‌های اخیر به مردم اطلاعات نادرست دادیم و همواره سعی داشتیم تا خیال مردم را آرام کنیم، افزود: از 50 سال پیش به مردم گفته شد که 132 میلیارد مترمکعب آب داریم و مردم بر همین اساس مصرف کردند. زمانی هم آقای چیت‌چیان این عدد را شکافت و گفت 88 میلیارد متر مکعب آب موجود است.
وی با اشاره به دستورات مقام معظم رهبری درباره محیط زیست گفت: اگر این دستورات اجرا شوند، همین الان باید برنامه ششم توسعه‌ای که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است را پاره کنیم.
کلانتری در ادامه گفت: همچنین اگر بخواهیم به قانون عمل کنیم، باید بیش از 80 درصد صنایع از جمله صنعت گاز و نفت تعطیل شوند، این در حالی است که قانون گذار مطرح کرده که صنایع آلاینده را یک درصد جریمه کنیم. آیا این درمان است؟
رئیس سازمان محیط زیست کشور تأکید کرد: هیچ کس نمی‌تواند 48 ساعت در عسلویه زندگی کند و از نظر قوانین زیست محیطی همین الان باید عسلویه تعطیل شود و اگر بخواهیم طبق استانداردهای بین المللی عمل کنیم، باید تمام صنایع خودروسازی نیز تعطیل شوند؛ همچنین بسیاری از نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، تولید کنندگان مواد غذایی و دامداری‌ها باید تعطیل شوند و برای حرکت در چارچوب قانون صدها یا هزاران میلیارد سرمایه نیاز داریم.
وی افزود: شاغلان در عسلویه هیچ جایی برای فرار ندارند، چرا که شهرها بین پالایشگاه‌ها احاطه شدند و به دلیل اینکه باید هزینه‌هایی صورت می‌گرفت، این پالایشگاه‌ها جابجا نشدند.

قانون به جای اصلاح جریمه می‌کند

کلانتری در ادامه گفت: 120 میلیارد دلار در عسلویه سرمایه گذاری شده است و در حالی که برای جابجایی پالایشگاه‌ها تنها یک میلیارد دلار هزینه لازم بود، اما بر اساس کوتا‌هی‌های صورت گرفته مردم عسلویه یا باید بمیرند و یا جابجا شوند و یا صنعت گاز و پتروشیمی ما تعطیل شود.
وی افزود: صنعت گاز و پتروشیمی سالیانه 450 میلیارد تومان جریمه به استانداری پرداخت می‌کند و استانداری به جای اختصاص این رقم به عسلویه آن را بین شهرهای اطراف مانند بوشهر تقسیم می‌کند که این نقض قانون است.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه برای حفاظت از محیط زیست، باید همین امروز پالایشگاه تهران تعطیل شود، گفت: آیا می‌توانید صف‌های چند کیلومتری پمپ بنزین را تحمل کنید؟‌،حرف زدن آسان است، اما در مرحله اجرا با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم، چرا که از ابتدا مسائل زیست محیطی در هیچ طرحی بررسی نشده است.
وی تأکید کرد: برای حفاظت از محیط زیست باید اقتصاد کشور را تعطیل کنیم، در همین راستا باید کشاورزی نیز تعطیل شود. مشکلات موجود آب کشور به دلیل کشاورزی است. از 90 درصد آبی که در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، صد در صد هدر می‌رود.
کلانتری با اشاره به مشکل آب در اصفهان گفت: مردم اصفهان برای آب خوردن هم مشکل دارند. همه تالاب‌های ما در انتهای رودخانه‌ها قرار دارند و لازم به ذکر است که همه رودخانه‌ها خشک شده‌اند.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه وقتی سیاست‌های کوتاه مدت به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار غلبه می‌کند،‌ تولید کشاورزی و لعن و نفرین کشورهای دیگر استراتژی ما می‌شود، گفت: در حال حاضر وزارت نیرو علاوه بر سد درودزن، دو سد دیگر برای تأمین آب برنج کاری احداث کرده است.
وی با تأکید بر اینکه دشمن کشور ما مردم امروز ماست، گفت: هنگامی که همه چیز را با پول و اقتصاد تعویض می‌کنیم، مردم دشمن اصلی کشورمان می‌شوند و هیچ چیز برای نسل‌های آتی باقی نمی‌ماند. امروزه شهرداری‌ها و شوراها به سازمان محیط زیست فشار می‌آورند تا درآمد بیشتری داشته باشند.
کلانتری با اشاره به اینکه آلایندگی برای شوراها و شهرداری‌ها تبدیل به افتخار شده است، گفت: مدیر عامل صنعتی را به دلیل آن که آلاینده نیست اخراج می‌کنند، چرا که منبع درآمدشان قطع شده است.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با تأکیدبر اینکه محیط زیست به شدت در معرض تهدید است، گفت: اولین تهدید محیط زیست بحران آب است. سرانه آب امروز ما به کمتر از هزار مترمکعب در سال رسیده است، این در حالی است که به تولیدات کشاورزی‌ افتخار می‌کنیم و این عوامل با هم سازگاری ندارند.
وی با بیان اینکه ایران تنها کشور در دنیا است که صد در صد آب‌های تجدیدپذیر را مصرف می‌کند، گفت: این در حالی است که متوسط مصرف آب‌های تجدیدپذیر نباید بیش از 40 درصد باشد. در کشور ایران اگر رقم 88 را میزان آب تجدیدپذیر در نظر بگیریم، مصرف ما 97 است، این یعنی 110 درصد مصرف آب‌های تجدیدپذیر. در این شرایط می‌خواهید محیط زیستی باقی بماند و آیا می‌توان جنگل‌ها را حفظ کرد؟. امروزه بسیاری از حیوانات به علت کم آبی به روستاها پناه برده‌اند.
کلانتری گفت: در 4 روز تیر ماه سال جاری ازون موجود در هوا بیش از PPM 150 بود، این یعنی مردم سم خالص استشمام می‌کردند، اما به دلیل آن که هیچ کس نمی‌بیند، شهر تعطیل نشد.
رئیس سازمان محیط زیست کشور در ادامه وجود ماشین به ازای هر دو نفر را عامل اصلی آلودگی هوا دانست و گفت: اگر سوخت مصرفی گران نشود، وزارت نفت نمی‌تواند سوخت موجود را بهبود بخشد.
وی با تأکید بر اینکه شمال کشور قربانی پسماند می‌شود،‌ گفت: در شمال کشور جایی برای دفن نیست و در این مناطق مشکل اصلی مردم دفع پسماند است و هیچ ارگانی برای سوزاندن پسماند اقدام نمی‌کند و در حال حاضر رودخانه‌های شمال کشور جانوری به عنوان آبزی ندارند.
کلانتری با بیان ضرب المثل یک بام و دو هوا گفت: نماینده مجلس در شمال کشور چیزی می‌گوید و در تهران موضوع دیگری را مطرح می‌کند و در نهایت چیز دیگری تصویب می‌شود.
رئیس سازمان محیط زیست کشور دلیل اصلی خشکی تالاب‌ها را برداشت بی رویه آب از آن‌ها دانست و گفت: آب موجود در تالاب‌ها را به مکان دیگری انتقال دادیم و همه رودخانه‌ها را بستیم. باید کسانی که مصرف کننده هستند برای احیای تالاب‌ها، آب را بازگردانند.
وی در خصوص خشک شدن دریاچه ارومیه گفت: طبق بررسی‌های انجام شده، 18 درصد دریاچه ارومیه به دلیل شرایط اقلیمی و 82 درصد آن نیز به دلیل مدیریت غلط انسانی خشک شده است.
کلانتری با اشاره به اینکه استان گیلان 900 میلی متر بارش دارد، گفت: این در حالی است که برای آبیاری شالیزارهای شمال از استان‌های کردستان، قزوین، آذربایجان شرقی و زنجان آب به شمال کشور منتقل می‌شود. لازم به ذکر است، در این استان‌ها تنها 230 میلی‌متر بارش رخ می‌دهد.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به افزایش سبزینگی شهرها گفت: با آب دریاچه ارومیه قله‌های تبریز را آبیاری کردیم. همچنین با آب شهریار و کرج فضای سبز تهران را توسعه دادیم. این‌ها با هم همخوانی ندارد، در حال حاضر در شهر اصفهان که مانند شهر فیلیپس در آریزونا است، کشاورزی و گاو خونی تعطیل است.
وی افزود: در ظاهر فضای سبز تهران خوب است و به این موضوع افتخار می‌کنیم، اما به چه قیمتی؟فضای سبز تهران به قیمت خشک کردن شهرهای اطراف تأمین شده است.

خوزستان قربانی سیاست‌های دولت
کلانتری تصریح کرد: حق‌ آبه‌ زیست محیطی برای استان خوزستان تعریف نکردیم. حال اگر رودخانه کارون 100 متر مکعب آب کمتری داشته باشد، بوی تعفن در آن محل می‌پیچد، چرا که 20 متر مکعب فاضلاب وارد آن می‌شود.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه برنامه‌های اجرایی در کشور کوتاه مدت بوده و قربانی این موضوع محیط زیست است، گفت: 80 درصد مدیران موجود باید روانه زندان شوند، اگر قوانین محیط زیست را اجرا کنند، مدیر پالایشگاه تهران و همه نیروگاه‌ها و خودروسازها باید زندانی شوند.

حل معضل بوی بد در ورودی اتوبان تهران- قم
وی با بیان اینکه اتوبان تهران- قم 25 سال پیش افتتاح شده است، گفت: همواره 30 کیلومتر ابتدایی این اتوبان بوی بد می‌داد و به دستور مقام معظم رهبری حل این معضل در دستور کار قرار گرفت و در حال حاضر بیش از 69 آلاینده در این محل موجود است.
کلانتری افزود: دو کشتارگاه در کنار اتوبان است که در صورت تعطیلی آن مردم تهران گرسنه می‌مانند. همچنین 5 آلاینده لبنیاتی تهران، 22 دامداری و 8 کارخانه آلاینده در آن محل باید تعطیل شوند و به آن‌ها تا نوروز 98 فرصت داده‌ایم. در صورت تعطیلی این صنایع، 6 هزار پرسنل بیکار می‌شوند که این موضوع در حیطه کاری من نیست و وظیفه من مبارزه با آلایندگی است.
وی با بیان اینکه توسعه کشور بر مبنای برنامه‌ریزی پایدار صورت نگرفته است، گفت: در حال حاضر با پیامد‌های یک برنامه‌ریزی اشتباه مواجه هستیم و مسائل زیست محیطی تنها در حرف مطرح می‌شود. هنگامی که طرح توسعه کشور بر مبنای استراتژی‌های زیست محیطی را به مجلس ارائه کردیم، تمام وزرا اعتراض کردند و حتی یک رأی به این طرح داده نشد، چرا که باید برای اجرای آن هزینه‌هایی صورت می‌گرفت.
کلانتری درباره صدور مجوز شکار گفت: به ازای هر 5 قوچ ماده یک قوچ نر کافی است و به همین دلیل در برخی از زیستگاه‌هایی که توان تغذیه گله را ندارند، مجوز شکار داده می‌شود، اما از آنجایی که در کشور عده‌ای هستند که ضد دولت عمل می‌کنند، این موضوع را بزرگ می‌کنند، گویا که همه مشکلات زیست محیطی کشور در 105 قوچ خلاصه شده است.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به چهار موضوع مطرح شده از سوی رئیس جمهور به عیسی کلانتری به هنگام پیشنهاد این سمت، گفت: مهار گرد و غبار، احیای تالاب، هوای پاک و بهبود پسماند مسائل مد نظر رئیس جمهور بود و تنها برای حل مشکل پسماند، 1.3 میلیارد دلار (5هزار میلیارد تومان) بودجه اختصاص داده شد که نمایندگان اعتراض کردند و این پول در بخش‌های دیگری هزینه شد.

مردم هویزه، سوسن‌گرد و اهواز قربانی آتش سوزی‌های عراق

وی با اشاره به آتش‌سوزی‌هایی که در خاک عراق رخ داده است، گفت: صد در صد این آتش‌سوزی‌ها عمدی بوده و مردم هویزه، سوسن‌گرد و اهواز باید قربانی آتش‌سوزی‌های عراق باشند.
کلانتری افزود: 13 روز طول کشید تا دولت عراق اجازه ورود هواپیماهای ایران را برای مهار آتش صادر کند، لازم به ذکر است آن منطقه مین‌روبی نشده بود و ماشین‌آلات نمی‌توانستند وارد آن منطقه شوند.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به معاهده سال 1383 گفت: اگر بارش 30 درصد کاهش یابد، حق آبه کشاورزی، محیط زیست و شهری نیز باید 30 درصد کاهش یابد، این در حالی است که به علت سیاست‌های نادرست در زابل 850 میلیون دلار برای انتقال آب سرمایه‌گذاری شد تا کشاورزی صورت گیرد، به همین علت آب منطقه دیگر خشک شد. آیا در زابل اولویت مهار گرد و غبار است یا کشاورزی که وجود ندارد؟ وقتی زابل آب ندارد، باید صنایع دیگری در آن منطقه توسعه یابد.
وی با تاکید بر اینکه مسائل محیط زیستی در اولویت برنامه‌های رئیس جمهور است، گفت: این در حالی است که در نهادهای دیگر محیط زیست اولویت محسوب نمی‌شود. اگر شوراها به فکر محیط زیست نباشند، سازمان محیط زیست نمی‌تواند معجزه کند و اگر در این زمینه کم‌توجهی‌ها ادامه یابد، تا چند سال آینده محیط زیست تمام ایران از بین می‌رود.

برنامه ششم توسعه به شدت بر علیه محیط زیست است
کلانتری با تاکید بر اینکه برنامه ششم توسعه به شدت بر علیه محیط زیست است، گفت: در این برنامه خودکفایی 95 درصدی در محصولات کشاورزی مطرح شده است که این یعنی 36 میلیون متر مکعب آب اضافی مصرف می‌شود، مصرف آبی که وجود ندارد.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه سازمان محیط زیست قدرت اجرایی ندارد، گفت: علاوه بر این در تمام سازمان محیط زیست تنها 6 هزار پرسنل فعالیت دارند.
وی با اشاره به اینکه دولت و حاکمیت طبق برنامه‌های کوتاه مدت و ناپایدار اقدام می‌کنند، گفت: از شوراها خواهشمندم برنامه‌‌ریزی‌های بلند مدت‌تری نسبت به دولت و حاکمیت انجام دهند و اگر مردم به فکر محیط زیست نباشند، دولت به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.
کلانتری گفت: مسئله محیط زیست در تمام دنیا و به خصوص در ایران بحرانی است، امروز دمای قطب شمال 34 درجه سانتی‌گراد است، در حالی که باید 17 درجه سانتی‌گراد باشد. دمای هوا در شمال اروپا هفته گذشته به 50 درجه رسید. تغییر اقلیم، افزایش مصرف، توسعه و تکنولوژی و روحیه مصرف‌گرایی در جهان باعث پیشرفت در تخریب محیط زیست شده است.

گفتنی است، در ادامه این جلسه مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها و عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar