باشگاه خبرنگاران/ طرح واگذاری 50 هزار واحد مسکن مهر به مددجویان کمیته امداد در حالی تصویب شد که این واحدها فاقد متقاضی بودند.

بر اساس این طرح مقرر شد 50 هزار واحد مسکن مهر که فاقد متقاضی است با شرایط ویژه به مدددجویان کمیته امداد واگذار شود، اگرچه این طرح در نگاه اول بسیار مطلوب و قابل تامل است، اما وقتی به مرحله اجرایی می‌رسد، در واقع به ناکارآمدی مطلق می‌رسد.

با یک بررسی اجمالی می‌توان فهمید جانمایی برخی از شهرک‌های مسکن مهر در اطراف شهرهای بزرگ به هیچ وجه منطقی و توجیه پذیر نبوده و به همین دلیل با وجود تکمیل این واحدها به لحاظ دوری و فاصله زیاد از شهرها فاقد متقاضی هستند و در واقع افراد در صورت اسکان در این واحدها علاوه بر هزینه‌های جاری باید هزینه‌های اضافی مانند ایاب و ذهاب و تامین مایحتاج عمومی را متقبل شوند.

علاوه بر این ساکنان این مناطق از امکانات شهری مانند فضاهای عمومی، مراکز خرید، سینما و سایر امکانت محروم هستند و باید برای استفاده از این امکانات متحمل هزینه‌های اضافی شوند.

جمیع این معایب سبب شده است تا افراد عطای اسکان در این واحدها را به لقای آن ببخشند و مستأجری را بر صاحبخانه شدن در این شهرک‌های دور افتاده ترجیح دهند.

متاسفانه مسئولان امر بدون توجه به وضعیت معیشتی مددجویان کمیته امداد در طرحی واگذاری این واحدها را به مددجویان در دستور کار قرار داده‌اند.

جهانبخش مرادی مدیر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد استان تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با انتقاد از تخصیص این واحدهای دور افتاده به مددجویان کمیته امداد اظهار کرد: بنیاد مسکن و وزارت مسکن و شهرسازی در تهران دو منطقه در قپچاق صفادشت و فیروزکوه را برای این منظور در نظر گرفته‌اند که هر دو منطقه برای مددجویان بی بضاعت به لحاظ دوری از مرکز و هزینه‌های جانبی تقریبا غیر قابل اسکان هستند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ کس در مسکن مهر صفادشت سکنی نکرده است، گفت: نمی‌توانیم مددجوی مطلقه و زن سرپرست خانواده را به این مناطق بفرستیم، این موضوع آسیب‌های اجتماعی زیادی را به همراه دارد، ضمن اینکه مددجویان نیز رغبتی به اسکان در این منازل ندارند.

مرادی گفت: جانمایی مسکن مهر فیروزکوه مناسب و به شهر فیروزکوه نزدیک است، اما مددجویی که در شهرری زندگی و کار می‌کند، نمی‌تواند به آنجا نقل مکان کند.

مدیر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد استان تهران در ادامه از امتیازاتی که در طرح واگذاری مسکن مهر فاقد متقاضی به مددجویان در نظر گرفته شده است، گفت: اعطای 20 تا 40 میلیون وام مسکن با سود 4 درصد، اعطای 35 میلیون وام با سود 4 درصد به زن سرپرست خانوار بر اثر فوت سرپرست با 3 فرزند و بیشتر از طرف کمیته امداد، اعطای 25 میلیون وام 4 درصد به زن سرپرست خانوار بر اثر فوت سرپرست با دو فرزند از امتیازات طرح واگذاری مسکن مهر به مددجویان کمیته امداد است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در هر صورت نظر مددجو در اولویت است و شرط ما برای خریداری این مسکن‌های مهر، پسند مددجو است.

حال با توجه به اینکه مددجویان کمیته امداد به مساعدت بیشتری نسبت به سایر اقشار جامعه نیازمند هستند، میزان آسیب پذیری این افراد نیز به نسبت سایر افراد بیشتر است، لذا باید گفت چنین طرح هایی باید با درایت و دقت بیشتری اجرایی شوند و در واگذاری مسکن به این قشر ضعیف جامعه جمیع شرایط را مد نظر قرار داد.

تأمین مسکن برای مددجویان کمیته امداد اگرچه یک مزیت محسوب می‌شود، اما باید به نحوی باشد که باری از دوش آنان بردارد و بتواند بخشی از نیازمندی‌های آنان را بدون تحمیل هزینه‌های اضافی و مصائب جانبی تأمین کند.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

پي پينگ،راهکار جامع پرداخت آنلاين
پي پينگ آگهی