ایران/ اتوبوس‌های اسکانیا که امروزه در شبکه سفرهای بین شهری فعالیت می‌کنند، به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که در صورت سانحه امکان خروج مسافران از در انتهایی وجود ندارد.

مسئول یکی از تعاونی‌های بین شهری با تأیید ضعف ساختاری اتوبوس‌های اسکانیا و غیرممکن بودن استفاده از در عقبی اتوبوس در زمان سانحه گفت: «اتوبوس‌های ولوو که در گذشته در شبکه بین راهی فعال بود به لحاظ امنیتی قابل اعتمادتر بود چراکه در صورت بروز حادثه امکان خروج مسافران از در انتهایی وجود داشت اما در اتوبوس‌های اسکانیا این امکان نیست.»
وی در پاسخ به این سؤال که آیا چکش اضطراری برای شکستن شیشه‌ها وجود دارد یا نه، افزود: «در همه اتوبوس‌های جدید چکش شکستن شیشه‌ها وجود دارد اما وقتی حادثه سنگینی رخ می‌دهد، مسافران فرصت استفاده از این چکش‌ها را برای شکستن شیشه‌ها و خروج پیدا نمی‌کنند. ضمن اینکه بدنه اتوبوس‌های اسکانیا خیلی مقاوم نیست و در آنها از پروفیل‌هایی استفاده شده که با ضربه محکم کاملاً منهدم می‌شود. در این شرایط وقتی تصادف شدیدی اتفاق می‌افتد، اتوبوس مچاله شده و بسیاری از مسافران تحت فشار بدنه اتوبوس جان خود را از دست می‌دهند. در این سانحه نیز شاید اگر بدنه قوی‌تر بود برخی از مسافران می‌توانستند با خروج بموقع از مرگ نجات پیدا کنند. به هرحال بهتر است کارخانه‌های تولیدکننده اتوبوس‌ها قدری قدرت بدنه آنها را افزایش دهند تا در صورت بروز چنین سوانحی امکان خروج مسافران و مجروحان در کمترین زمان ممکن باشد.»
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar