آخرین خبر/ اتفاق عجیبی که روز چهارشنبه در یکی از مدارس دخترانه شهرستان تاکستان در استان قزوین افتاد، کار را به تجمع مردم در مقابل شبکه بهداشت این شهرستان و پاسخگویی مسئولان قزوین کشاند. 


ماجرا از این قرار است که یک پسر 17 ساله با معرفی خود به عنوان کارمند هلال احمر و ارائه نامه اداره هلال احمر و کارت شناسایی از مدیر مدرسه می خواهد تا از همه دانش آموزان و پرسنل برای انجام آزمایشات خونگیری کند و هدف این کار را «آزمایش قند خون دانش آموزان» عنوان می کند. مدیر مدرسه نیز بدون انجام تحقیقات لازم و هماهنگی با نهادهای ذیربط به این فرد اجازه انجام خونگیری را می دهد. آنطور که رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفته: این فرد به بهانه کنترل قند خون وارد مدرسه شده و اقدام به خونگیری از حدود 40 نفر از دانش آموزان کرده است اگرچه مدیر شبکه بهداشت تاکستان تعداد دانش آموزان مورد آزمایش را 63 نفر ذکر کرده است. یکی از سئوالات مهم در این پرونده عجیب آن است که آیا ماجراجویی این پسر نوجوان باعث سرایت بیماری خاصی به دانش آموزان مدرسه سماء شده است؟ مسئولان دست اندرکار پرونده در تاکستان عموماً به این سئوال پاسخ منفی می دهند. آنها می گویند آزمایشات اولیه بر روی دانش آموزان نشانگر مشکل خاصی در آنها نیست.

**دانش آموزان سالم اند
به گزارش ایرنا، مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین در این خصوص گفت: با همکاری شبکه بهداشت تاکستان تست هپاتیت و ایدز از دانش‌آموزان گرفته شده و خوشبختانه تمام آنها سالم هستند. بی‌نیاز گفت: روز گذشته اولیا و دانش‌آموزان مدرسه در محل مرکز بهداشت این شهرستان تجمع کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند در حالی که رسیدگی به این ماجرا در اولویت قرار دارد. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز اعلام کرد که بر اساس تست‌ها و آزمایشاتی که از دانش‌آموزان به عمل آمده، خطری مبنی بر ابتلا به HIV یا هپاتیت‌بی آنها را تهدید نمی‌کند.

**بازداشت مدیر و یکی از معاونان مدرسه
سید حسین بی‌نیاز در توضیحات چگونگی این اتقاق عجیب اظهار کرد: این فرد به بهانه کنترل قند خون اقدام به خونگیری از 40 دانش‌آموز دختر این مدرسه کرده که مسئولان مدرسه با مشکوک شدن به رفتار و استفاده از سرنگ مشترک توسط این فرد، مراتب را به حراست اداره آموزش و پرورش اطلاع می‌دهند. مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام شده هویت جعلی فرد و عدم عضویت در هلال احمر مشخص شده که با ورود ضابطین قضایی شخص مورد نظر دستگیر می‌شود. وی گفت: فردی که وارد مدرسه شده و اقدام به تست قند خون از دانش‌آموزان دختر کرده است، پسر جوان 17 ساله‌ای بود که به نظر می‌رسد با یکی از دانش‌آموزان آشنا بود.

**انگیزه فرد دستگیر شده
بی‌نیاز گفت: یکی از اشتباهات اصلی مدیر مدرسه در این ماجرا عدم درخواست معرفی نامه آموزش و پرورش از شخص موردنظر بوده، در حالی که با بروز این اتفاق مدیر و یکی از معاونان مدرسه نیز هم‌اکنون بازداشت هستند. وی ادامه داد: فرد دستگیرشده در بازجویی‌ها انگیزه خود از این اقدام را شناسایی دانش‌آموزان بیمار عنوان کرده است.

**بازداشت مدیر، ناظم و فرد خاطی
سرپرست دادستانی عمومی و انقلاب قزوین نیز در این مورد گفت: غفلتی از سوی مدیر مدرسه صورت گرفته که امری غیرضروری را بدون مقدمات انجام داده و سبب بروز مشکلاتی شده است. وی بیان کرد: فرد مورد نظر از سوی دستگاه‌های دارای صلاحیت معرفی نشده چراکه تست قند خون نیازی به خونگیری ندارد و متاسفانه مدیران مدرسه نه تنها اجازه این کار را به فرد خاطی داده بلکه مشارکت نیز داشته‌اند. سرپرست دادستانی عمومی و انقلاب قزوین خاطرنشان کرد: سوء تدبیر مدیر مدرسه سبب بروز این اتفاق شده و مدیر مقصر است در حالی که مدیر، یکی از معاونان و فرد خاطی بازداشت شده‌اند. کرمی ادامه داد: بعد سلامت روانی و جسمی دانش‌آموزان در اولویت بوده و دستورات فوری در زمینه انجام انواع تست‌های بیماری صادر شده که خوشبختانه دانش‌آموزان و فرد نمونه‌گیر به بیماری‌های خطرناک مبتلا نیستند.

حجت‌الاسلام محسن کرمی بیان کرد: اولیاء دانش‌آموزان نگران بوده و در مقابل مدرسه تجمع کردند که دادستان تاکستان به خانواده‌ها اطمینان خاطر داده که با فرد خاطی برخورد جدی خواهد شد. سرپرست دادستانی عمومی و انقلاب قزوین گفت: حوزه درمان در اولویت بوده درحالی که براساس تقاضای اولیاء علیرغم غیرضروری بودن واکسنی ‌برای دانش‌آموزان تهیه شد. کرمی عنوان کرد: برخورد جدی و قانونی با خاطیان در دستور کار است. وی افزود: انگیزه فرد مشخص نبوده و ماجراجویی و ناپختگی نوجوان 17 ساله در امور پزشکی سبب بروز این اتفاق شده است. به گزارش ایرنا، صبح امروز با حضور دادستان، فرماندار و مدیر آموزش و پرورش تاکستان جلسات متعددی در خصوص رسیدگی به این موضوع و با حضور اولیا برگزار شد.