تسنیم/ حرم منور رضوی در سالروز شهادت امام رضا(ع) مملو از حضور زائران است و لحظه به لحظه نیز بر تعداد زائران بارگاه منور رضوی افزوده می‌شود.

همزمان با فرارسیدن ایام پایانی دهه صفر زائران پیاده از سراسر ایران به‌سوی بارگاه منور رضوی رهسپار می‌شوند؛ رسمی چندین‌ساله که در سال‌های اخیر زائر به زائر به تعداد عاشقان امام رضا(ع) افزوده شده است و جمعیتی حدود نیم میلیون نفر در این ایام و به‌صورت پیاده به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند.

این شوق از همان جنسی است که فوج فوج آدم‌ها را در اربعین به کربلا می‌برد تا همگان کنار هم پیاده به پابوس سیدالشهدا(ع) بروند و بعد از چندی آدم‌هایی پیاده در راه‌ها را تنها به‌شوق دیدن پرچم سیاه روی گنبد و گلدسته حرم عالم آل‌محمد(ص) به‌حرکت در می‌آورد.

در این میان اما تمامی ارگان‌‌ها و نهادها بسیج شده‌اند تا در ایام پایانی دهه صفر میزبانی شایسته برای زائران پیاده امام هشتم(ع) باشند و پذیرایی درخوری از این زائران صورت بگیرد.

زائران پیاده امام رضا(ع) از مسیرهای متعددی و از محورهای ورودی شهر مشهد خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند تا فعل دلدادگی و عشق به اهل‌بیت(ع) را در ایام پایانی دهه صفر صرف کنند و حضوری میلیونی را کنار سایر دلدادگان اهل‌بیت(ع) در ایام شهادت امام رضا(ع) و پیامبر مهر و عطوفت رقم بزنند.

بیش از 3.5 میلیون زائر به مشهدالرضا(ع) مشرف شده‌اند

مهدی فروزان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: تاکنون 3 میلیون و 525 هزار زائر برای حضور در مراسم سالروز شهادت امام رضا(ع) وارد مشهدمقدس شده‌اند.

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه این زائران از طرق هوایی، جاده‌ای و شخصی و ریلی و پیاده به بارگاه رضوی مشرف شده‌‌اند افزود: این میزان زائر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیانگر رشدی 13 درصدی است.

اهداء پرچم و شابلون عزاداری به زائران بارگاه منور رضوی‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) مشهدی‌ها در حال خدمت‌رسانی به زائران بارگاه منور رضوی بوده و در این میان از تمامی ظرفیت‌ها در حال بهره‌گیر هستند.

بخشی از شهروندان مشهدی نیز پرچم‌ها و شابلون‌های منقش به "ما همه عزادار هستیم" را در حال توزیع میان زائران هستند که در فیلم زیر شاهد آن هستید:

امام جمعه مشهدمقدس: مامون درصدد بود شیعه را به یک جریان اساطیری و تاریخی تبدیل کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی صبح امروز در مراسم سخنرانی ویژه برنامه شهادت امام رضا(ع) در بارگاه منور رضوی اظهار داشت: اقامه سوگ و عزا ارزشمندترین مراسمی است که برای روز شهادت امام رضا(ع) برپا می‌شود؛ مقام مقدس اهل بیت(ع) برحسب ابلاغ الهی در آیه تطهیر یک مقام پاک و مقدس ذاتی از هر گونه آلودگی است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی گفت: فتنه نمی‌تواند مسلط بر امام شود و در واقع امام معصوم سوژه فتنه قرار نمی‌گیرد؛ نه جریان فتنه می‌تواند امام را ابزار و سوژه خود قرار دهد و نه می‌تواند بر امام مسلط شود. فتنه بزرگترین شری است که در پهنه زندگانی اجتماعی و سیاسی امت واقع می‌شود؛ ذات مقدس پروردگار در دو آیه قرآن ماهیت فتنه را تصویر می‌کند که شامل آیه 119 سوره مبارکه بقره است که فتنه را شدیدتر از قتل معرفی می‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: در واقع اثر فتنه بر جامعه از آثار قتل نیز می‌تواند بیشتر باشد؛ در جایی دیگر از سوره بقره نیز چنین تعبیری برای فتنه به کار گرفته شده است؛ فتنه ماهیت جامعه را برهم می‌زند؛ آنچه بنی‌عباس و بنی‌امیه را بر سرنوشت جامعه حاکم کرد همه ناشی از فتنه بود که جنایتکاران را بر سرنوشت مسلمانان مسلط کرد.

وی بیان کرد: اگر ائمه معصوم در مقابل فتنه‌ها مصونیت داشتند این مصائبی که بر آن‌ها رفته مصداق و آثار فتنه نبوده است؟ این مظالم تحمیل فتنه نبوده بلکه تقابل فتنه بوده و این شهادت‌ها به دلیل این بوده که فتنه در ائمه اطهار(ع) اثر نکرده است.

امام جمعه مشهدمقدس با اشاره به اینکه این شهادت‌ها عین مقابله با فتنه است، تصریح کرد: مامون در قبال امام رضا(ع) دو فتنه صورت داد که یکی از آنها شامل هضم امامت در خلافت بود که به اسم اعطای حکومت دنبال انجام این مهم بود؛ مامون به دنبال این بود که برای همیشه امامت از میان برود که این فتنه توسط امام رضا(ع) از همان ابتدا خنثی شد.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: فتنه دیگر این بود که مامون درصدد بود شیعه را به یک جریان اساطیری و تاریخی تبدیل کند؛ با تحلیل سیره سیاسی امام رضا(ع) می‌توان شرایط را تحلیل کرد؛ امروز استکبار جهانی از مقابله با ما نومید شده و البته تمام فتنه از بیرون نمی‌آید و از داخل نیز وارد می‌شود. عده‌ای در جامعه می‌خواهند مردم را به یک ولایت اساطیری ارجاع دهند و این همان فتنه مامون است. مامون درصدد انحراف در میان شیعیان بود.

حال و هوای بارگاه رضوی در روز شهادت شمس‌الشموس؛ لحظه به لحظه بر تعداد زائران افزوده می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، حرم منور رضوی در سالروز شهادت امام رضا(ع) مملو از حضور زائران است و لحظه به لحظه نیز بر تعداد زائران بارگاه منور رضوی افزوده می‌شود.

در حال حاضر دسته‌های متعدد عزاداری در حرم منور رضوی حضور دارند و در حال عزاداری برای امام رضا(ع) هستند و تعداد زائران نیز غیرقابل شمارش است و جمعیت کثیری از زائران در بارگاه رضوی حضور دارند.

همچنین جمع کثیری از زائران پیاده که طی روزهای اخیر به مشهدمقدس مشرف شده‌اند در حرم منور رضوی اینک حضور دارند و در حال عزاداری برای شمس الشموس هستند.

تعداد زائران پیاده حاضر در مشهدمقدس نیز براساس آمارها از 365 هزار زائر اینک عبور کرده و بخش عمده‌ای از این زائران در حال حاضر در حرم منور رضوی حضور دارند و برخی دیگر نیز تا زمان برگزاری شام غریبان شهادت امام رضا(ع) در بارگاه منور رضوی حضور پیدا خواهند کرد.

زائران غیرایرانی متعددی نیز در حال حاضر در بارگاه منور رضوی حضور دارند و براساس آمارها بیش از 10 هزار زائر پیاده غیرایرانی نیز در مشهدمقدس اینک حضور دارند.

بیش از 365000 زائر پیاده وارد مشهدمقدس شدند

حسین رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: 89 هزار و 183 زائر پیاده از شب گذشته تا ساعت 10 صبح امروز وارد مشهدمقدس شده‌اند تا در مراسم پایانی سالروز شهادت امام رضا(ع) که در بارگاه منور رضوی در حال برگزاری است، حضور داشته باشند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام رضا(ع) بیان کرد: مجموع تعداد زائران پیاده مشرف شده به مشهدمقدس تاکنون به عدد 365 هزار و 716 زائر رسیده است.

رضایی گفت: در سه محور فرعی ورودی به مشهدمقدس اما همچنان شاهد تشرف زائران پیاده هستیم.

ترافیک در مسیرهای ورودی و خروجی مشهدالرضا(ع) پرحجم است

سرهنگ هادی امیدوار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: همزمان با روز پایانی ماه صفر و ایام شهادت امام رضا(ع)، شاهد ترافیک پرحجم در مسیرهای ورودی و خروجی مشهدالرضا(ع) هستیم.

رئیس پلیس‌راه خراسان‌رضوی گفت: ترافیک خودروها در بزرگراه شهید شوشتری و ورودی جاده‌های چناران و فریمان به مشهد پرحجم و ترافیک نیمه سنگین است.

امیدوار بیان کرد: همچنین به‌دلیل بارندگی‌های اخیر سطح جاده‌های استان لغزنده است و رانندگان باید موارد ایمنی را رعایت کنند.

حرم منور رضوی غرق در ماتم و عزاست؛ حضور دسته‌های عزاداری در بارگاه رضوی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، مشهدالرضا(ع) در سالروز شهادت امام رضا(ع) غرق در ماتم و عزا است و دسته‌های متعدد عزاداری اینک در حرم منور رضوی حضور دارند.

از ساعت‌ها قبل تمامی مسیرهای منتهی به بارگاه منور رضوی مملو از حضور زائرانی است که از نقاط دور و نزدیک خود را به مشهدمقدس رسانده‌اند تا امروز و همزمان با روز پایانی ماه صفر را در جوار بارگاه منور رضوی باشند.

چهار محور و مسیر ورودی به حرم منور رضوی اینک مملو از حضور زائران است اما نظم و ترتیب خاصی در تشرف به خرم و بارگاه منور رضوی را شاهد هستیم.

زائران در قالب دسته‌های مختلف عزاداری در حال تشرف به حرم منور رضوی هستند تا در ظهر شهادت امام رضا(ع) در بارگاه منور رضوی حضور داشته باشند.

براساس آمارها حدود 10 هزار زائر غیرایرانی پیاده نیز از کشورهای مختلف و از طریق مرزهای شلمچه، مهران و چذابه به حرم منور رضوی مشرف شده‌اند تا در کنار قریب به 300 هزار زائر پیاده‌ای که تاکنون به مشهد آمده‌اند عزاداری این ایام را برپا دارند.

هیئت‏‌های عزادار هم که از نخستین دقایق بامداد امروز عزاداری خود را در خیابان‌های منتهی به حرم آغاز کرده‏‌اند؛ با ورود به حرم رضوی در صفوف متحد با زبان و لهجه‎های مختلف در مصیبت عزای مولای خود به عزاداری پرداخته و در غم شهادت امام خویش می‏‌گریند و بر سرو سینه می‌زنند و روضه عاشقی می‏‌خوانند.

به مناسبت شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) تعداد زیادی از هیئات مذهبی از سراسر کشور در حالی که پرچم مزین به نام مبارک حضرت رضا(ع) را بر دست داشتند، پس از عزاداری در خیابان‏‌های منتهی به حرم مطهر و اقامه نماز ظهر و عصر در صحن جامع رضوی حرم امام رضا(ع) حضور یافتند.‌


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

ازکي بيمه بگيرم؟
ازکي آگهی