ایسنا/ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این‌که ما از مسئولان می‌خواهیم در امور دانشگاه‌ها دخالت نکنند، گفت: ما امروزه شاهد هستیم در یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های بزرگ علوم پزشکی، رتبه‌های اول، دوم و سوم کنکور در کنار رتبه‌های ۱۰۴ هزارم قرار گرفته‌اند که این امر نشان می‌دهد که تصمیم‌گیری‌ها در مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد.

دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که صبح امروز (یکشنبه ۲۵ آذر) با حضور معاون اول رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد با انتقاد نسبت به دخالت برخی نهادها در امور دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: در ۱۰۰۰ سال گذشته ابوالقاسم فردوسی شعر توانا بود هر که دانا بود، زدانش دل پیر برنا بود را سرود که بخش دوم این شعر مربوط به محققان می‌شود، ولی بخش اول آن خطاب به سیاستمداران و سیاست‌گذاران است. قاضی‌زاده تاکید کرد: بسیار خجالت‌آور است که سه دهم درصد از بودجه کل کشور به حوزه تحقیقات اختصاص داده می‌شود، ولی در زمان تحقق آن اعلام می‌شود که باید از معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها سوال شود. این گفته نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران کمتر به حضور عالم و علم باور دارند. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اگر قرار باشد انقلاب صادر شود با مغز، قلم و علم و دانایی صادر می‌شود. این همان کاری است که چین انجام داده و امروز شاهد هستیم این کشور توانسته است از طریق علم انقلاب خود را صادر کند.

انتقاد به نحوه‌ی پذیرش دانشجویان در آزمون سراسری
وی تاکید کرد: ما قبلا هم اعلام کرده‌ایم نهادهای نظارت‌گر از نظر امنیتی براساس قانون شهروندی و قانون اساسی می‌تواند هر کاری را در محیط دانشگاه انجام دهند، ولی دولت و مجلس شورای اسلامی نباید در امور دانشگاه‌ها دخالت داشته باشند، چرا که این امر آسیب‌زننده علم و دانشگاه است. قاضی‌زاده با انتقاد به نحوه‌ی پذیرش دانشجویان در آزمون سراسری خاطر نشان کرد: در یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های ما در کنار رتبه‌های اول، دوم، سی‌ام، چهل‌ام، رتبه هشتادوچهارهزارم و صدوچهارهزارم قرار دارند. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با طرح این سوال که چه کسی مسئول این اقدامات است، گفت: مجلس شورای اسلامی این اقدامات را صورت می‌دهد و دود چنین اقداماتی به چشم علم، عالم، پژوهش و پیشرفت کشور خواهد رفت. قاضی‌زاده پیشنهاد کرد که رتبه‌ها و مقوله‌های هر دانشگاه به صورت شفاف بر روی سایت قرار گیرد. وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر فشارهای زیادی بر وزارتخانه‌های بهداشت و علوم برای تاسیس دانشگاه‌ها وارد شده است، ادامه داد: چنین وضعیتی محدود به این دولت نمی‌شود، بلکه وزرای سابق نیز با چنین چالش‌هایی مواجه بوده‌اند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید