تسنیم/ یک کارشناس و محقق حیات وحش، کاهش طعمه گوشتخواران و افزایش تصادفات جاده‌ای وحوش را دو پیامد ناشی از شکارفروشی‌های کارشناسی‌نشده سازمان حفاظت محیط زیست دانست. تصادف‌هایی که حاصل فرار وحوش از زیستگاه‌هایی است که در پی جولان شکارچیان ناامن می‌شوند.

در حالی که مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، طی ماه‌های گذشته در توجیه شکارفروشی خود، صدور مجوز شکار را عاملی برای مهار شکار غیرقانونی معرفی و بر لزوم ارضای غرایز شکارچیان تاکید کرده‌اند متخصصان، کارشناسان، محیط‌بانان و فرماندهان یگان حفاظت محیط زیست، بر این باورند که فروش مجوز شکار، به تخلفات دامن می‌زند. چرا که صدور مجوز شکار از یک سو با از بین بردن قبح شکار و تحریک شکارچیان بومی، جسارت بیشتری برای اقدام به تخلف ایجاد می‌کند و از سوی دیگر زمینه‌ای برای تخلف در پوشش شکار قانونی فراهم می‌آورد. با توجه به انبوه مجوزی که طی ماه‌های گذشته برای شکار پرنده در سراسر کشور صادر شده و با در نظر گرفتن این نکته که شکارچیان بدون همراهی و نظارت محیط‌بانان به زیستگاه‌ها وارد می‌شوند، نه در رابطه با تعداد و گونه‌های شکارشده حساب و کتابی وجود دارد و نه در رابطه با شکارچیانی که ممکن است حتی بدون مجوز وارد زیستگاه‌ها شوند. چه آنکه چندی پیش، شکارچیان به اصطلاح قانونمند که سازمان حفاظت محیط زیست برای ارضای غرایز و جلوگیری از به انحراف کشیده‌ شدنشان مجوز صادر کرده، در سمنان با مجوز شکار پرنده، «کَل» شکار کردند.

هر چه که هست، سازمان حفاظت محیط زیست، از اوایل پاییز، برای شکار پرنده در اکثر استان‌های کشور مجوزهای بسیاری صادر کرده و یا به عبارتی، ورودی زیستگاه‌های کشور را به روی شکارچیان اعم از قانونی و غیرقانونی گشوده است چرا که با توجه به اینکه کوچکترین نظارتی بر ورود شکارچیان به زیستگاه‌ها وجود ندارد، شکارچیان بدون مجوز هم به سادگی می‌توانند در قالب شکارچی قانونمند به کشتار حیات وحش بپردازند.

اما محمدعلی ادیبی، کارشناس و محقق حیات وحش در استان سمنان، با انتشار تصاویری از لاشه یک وشق (لینکس)، به پیامدهایی دیگر از شکارفروشی کارشناسی‌نشده سازمان حفاظت محیط زیست اشاره می‌کند که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. پیامدهایی که قربانیان آن حیوانات شکارشده نیستند: در این یادداشت، گوشتخوارانی که طعمه‌هایشان توسط شکارچیان از زیستگاه حذف می‌شوند، به عنوان بخشی دیگر از قربانیان شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست معرفی و همچنین افزایش تلفات حیات وحش بر اثر تصادف را از دیگر تبعات شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست دانسته شده است: تصادفاتی که حاصل تلاش وحوش برای فرار از زیستگاه‌هایی است که در نتیجه جولان شکارچیان در روزهای پایانی هفته ناامن می‌شوند.

یادداشت ادیبی را در ادامه می‌خوانید:

از دست دادن طعمه‌های طبیعی علاوه بر سایر موارد تهدید کننده گوشتخواران یکی از عوامل اصلی کاهش جمعیت گوشتخواران است.
هفته‌های اخیر از تلف شدن تعداد قابل توجهی از جمعیت گوشتخواران و گربه‌سانان ارزشمند کشور آگاه شدیم ...
گوشتخواران هم شکارچی هستند اما نه به سرعت گلوله و باروت و نه به اندازه انبوه پروانه های صادر شده در سال جاری...
این رقابت بر سر طعمه‌ها بین گربه‌سانان و گوشتخواران کوچک جثه با انسان و یا واضح تر بگوییم چپاول انسان بر طعمه این گونه های ارزشمند چه حکمی دارد؟
ارزیابی آثار شکار و تیر اندازی در زیستگاه هایی که چرخه های غذایی کامل و وابسته به سایر زیستمندان است چقدر محاسبه شده است؟
آیا آماری از کشتار حرام گوشتان در روزهای شکار و اعتقادات کثیف شانس آور برای کشتن حرام گوشتان به منزله کسب شانس در صبح روزهای شکار داریم؟
آیا آماری از جابجایی گونه‌ها بین زیستگاه‌ها و تلفات جاده‌ای روزهای بعد از شکار ناشی از ناامنی روزهای شکار داریم؟
کاش مسئولین یک بار دیده بودند که شنبه صبح چقدر روباه و شغال و گربه کف این جاده ها فرش می‌شوند.

به گزارش تسنیم، مسئولان معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از آغاز خرداد، با باز کردن پای شکارچیان خارجی به زیستگاه‌های کشور، حمایت خود را از شکارچیان چارپایان آشکار کرده و چند ماهی بعد با صدور انبوهی از مجوز شکار پرنده در سراسر کشور، نفوذ شکارچیان و ذی‌نفعان شکار در این نهاد را بیش از هر زمان دیگری به نمایش گذاشتند. سازمانی که در دهه 35 توسط شکارچیان و تحت عنوان کانون شکار ایران راه‌اندازی شد و هرچند به سازمان حفاظت محیط زیست تغییر نام داد، اما همچنان به تصمیم‌سازی‌های شکارچیان و ذی‌نفعان شکار دچار است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی