ایرنا/ آیین آغاز به کار و معارفه فرمانده یگان حفاظت سازمان امور اراضی کشور امروز (یکشنبه) با حضور رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی و رییس سازمان امور اراضی کشور برگزار شد.

در این مراسم سرهنگ «ابراهیم حسن آبادی» در حکمی از سوی فرمانده نیروی انتظامی کشور به عنوان فرمانده یگان حفاظت اراضی کشور معرفی شد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: ناهماهنگی برخی دستگاه‌های مرتبط با زمین، افزایش بی رویه شمار شهرها و محدوده های حریم شهرها و طرح هادی روستاها، تمایل شهروندان به خوش‌نشینی و ویلاسازی و همچنین گسترش بی رویه فعالیت سوداگران از عوامل مهم تغییر کاربری زمین های کشاورزی است.
«علیرضا اورنگی» افزود: هوشمندسازی فعالیت های سازمان در حوزه حفظ اراضی کشاورزی و پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در بازدارندگی از تخلفات نقش بسیار مهمی دارد.
به گفته وی، در پنج سال گذشته ضریب حفاظت از اراضی کشاورزی ارتقا یافته و به طور تقریبی همه فعالیت‌های اساسی سازمان به صورت الکترونیکی در حال انجام است.
وی افزود: هر هکتار زمین کشاورزی غذای 20 انسان را تامین می کند و حفاظت همه جانبه از این عرصه ها یکی از وظایف مهم حاکمیتی است.

** آمادگی پلیس برای صیانت از سرمایه های ملی کشور و تامین امنیت غذایی
رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) در این آیین گفت: یکی از چالش ‌های بزرگ فعلی کشور معضل تغییر کاربری اراضی و زمین خواری در کشور است.
«محمد شرفی» افزود: کاربری اراضی باید حفظ شود تا بتوانیم ضمن کمک به تامین غذای جامعه، این عرصه ها را به آیندگان بسپاریم.
به گفته وی، یگان حفاظت سازمان امور اراضی کشور با هدف صیانت از سرمایه های ملی کشور و همچنین تامین امنیت غذایی و جلوگیری از فساد در این بخش تشکیل شده است.
وی ادامه داد: برای تحقق اهداف و انتظاراتی که از یگان حفاظت داریم، اصل ارائه خدمات فراگیر با سرعت و دقت، جلب مشارکت عمومی و همچنین همراه‌سازی دستگاه ‌های اجرایی بسیار موثر است.
شرفی افزود: پیشگیری الکترونیکی و استفاده از فناوری های نوین و همچنین اعلام هشدارهای دیداری و شنیداری و انجام اقدامات آموزشی و ترویجی نیز در این حوزه می تواند موثر باشد.
وی گفت: اصل همراه‌سازی عموم مردم در حفظ امور اراضی نیز بسیار تاثیرگذار است.
به گزارش ایرنا، سازمان امور اراضی کشور از ابتدای فعالیت دولت یازدهم، توسعه گشت‌های ویژه حفاظت اراضی کشاورزی را به عنوان یکی از اقدامات موثر برای صیانت از زمین های کشاورزی در دستور کار خود قرار داد.
تا پایان سال 1396 شمار اکیپ های گشت حفاظت اراضی به بیش از 320 مورد در همه شهرستان های مهم کشور رسید.
امسال ستاد کل نیروهای مسلح کشور با توجه به لزوم ساماندهی و قانونمندسازی فعالیت این گشت ها، مجوز تاسیس یگان حفاظت اراضی کشاورزی توسط وزارت جهادکشاورزی و سازمان امور اراضی کشور را صادر کرد و کار آن به طور رسمی از امروز آغاز شد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی