ایسنا/ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تشکیل 4 کارگروه آموزشی، پژوهشی، درمانی و حوادث غیرمترقبه بین وزارت بهداشت و بهداشت و درمان نیروهای مسلح خبرداد.
دکتر سید حسن هاشمی در دیدار با رییس بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح و رییس بهداشت و درمان‌های نیروهای مسلح کشور ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به مشکلات حوزه سلامت بهداشت و درمان نیروهای مسلح با امکانات لجستیکی اعم از بالگردهای امداد هوایی که در اختیار دارد، می تواند در بخش‌هایی از جمله اورژانس پیش بیمارستانی به حوزه سلامت کشور کمک کند.
وی با اشاره به توانایی نیروهای مسلح در زمینه کنترل حوادث غیرمترقبه و احداث بیمارستان های صحرایی، اظهار داشت: وزارت بهداشت از نظر داشتن امدادهوایی در مضیقه قرار دارد که می تواند این امدادها را از طریق خرید خدمت از نیروهای مسلح دریافت کند.
وی وضعیت آموزش علوم پزشکی در کشور و نیروهای مسلح را مورد اشاره قرار داد و افزود: نیروهای مسلح با انعقاد تفاهم نامه با معاونت آموزش وزارت بهداشت این توانایی را دارند که تمام نیازهای آموزشی خود را تأمین کنند.

دکترهاشمی با تأکید بر این نکته که تمام طرح های عمرانی در کشور باید پیوست سلامت داشته باشند، گفت: متأسفانه استان خوزستان با وجود ثروت هایی که در اختیار دارد به دلیل همین بی توجهی ها هم اکنون با مشکلاتی نظیر آلاینده‌های هوا مواجه شده و بعد از استان سیستان بیشترین مشکلات بهداشتی و درمانی را در کشور دارد.
وی با استقبال از پیشنهاد یکی از حضار در زمینه همفکری برای برنامه آینده پزشک خانواده، گفت: هم در زمینه پزشک خانواده، هم در زمینه تشکیل کارگروه اورژانس دریایی، تقویت بیمه ها و سایر موارد، وزارت بهداشت آمادگی همکاری با بهداشت و درمان نیروهای مسلح را دارد.
وزیر بهداشت در پایان سخنانش برای پیگیری درخواست نیروهای مسلح برای تسریع صدور مجوز احداث بیمارستان هایی در بخش های جنوبی و شرق کشور، قول مساعدت داد.
آمادگی نیروهای مسلح برای تأمین امدادهوایی اورژانس
رییس بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح کشور نیز گفت: طرح امام رضا (ع) که توسط بهداشت ودرمان ستاد کل در حال اجراست برنامه های مختلفی همچون آموزش بهداشت فرماندهان، ارتقای وضع بهداشت و درمان کارکنان و خانواده ها، کاهش آسیب حوادث، اصلاح الگوی تغذیه یگان ها، بازسازی اماکن زیستی، توسعه فضای سبز، توسعه بهداشت از طریق تبلیغات توسط 2 هزار روحانی و ارتقای سامانه آب و فاضلاب مراکز نیروهای مسلح را پوشش می دهد.
سردار فتحیان افزود: هم اکنون 2 هزار و 256 دانشجوی علوم پزشکی از مقطع کاردانی تا دکترای حرفه ای، 150 دانشجو در مقطع دکترای حرفه ای، 160 دستیار تخصصی در دانشگاه های علوم پزشکی نیروهای مسلح زیر نظر 400 عضو هیأت علمی تحصیل می کنند.
وی ادامه داد: برای ارتقای کیفیت خدمات تعداد بیمارستان های نیروهای مسلح را از 77 بیمارستان به 52 و از 11 هزار تخت بستری به 5500 تخت کاهش داده ایم.

وی بیان داشت: طبق اعتبارسنجی وزارت بهداشت 20 درصد بیمارستان های نیروهای مسلح عالی، 40 درصد درجه یک، 30 درصد درجه 2 و 10 درصد درجه 3 هستند و 50 درصد ظرفیت این بیمارستان ها در خدمت مردم قرار دارد.
سردار فتحیان گفت: هم اکنون در سطح کشور 25 بیمارستان صحرایی دایر کرده ایم که تا پایان برنامه پنجم توسعه تعداد آن باید به 50 بیمارستان برسد.
رییس بهداشت ودرمان ستادکل نیروهای مسلح بیان داشت: تاکنون 90 بیمارستان صحرایی در 420 منطقه محروم کشور دایر کرده ایم که به طور رایگان به بیش از یک میلیون نفر خدمات ارائه کرده اند.
وی با اشاره به توانایی ناوگان امداد هوایی نیروهای مسلح گفت: توانایی داریم روزانه 1400 بیمار را از نقاط مختلف کشور به وسیله بالگرد منتقل کنیم و این امکانات را می توانیم در اختیار وزارت بهداشت نیز قرار دهیم.

بیمارستان های نیروهای مسلح شرق تهران را پوشش دهند
معاون درمان وزارت بهداشت در این دیدار گفت: بار بهداشتی و درمانی منطقه شرق تهران که جمعیتی بالغ بر 2.5 میلیون نفر را در بردارد عمدتاً بر دوش بیمارستان امام حسین (ع) قرار دارد که نیروهای مسلح در این منطقه بیمارستان های خوبی همچون بیمارستان بعثت را دارند و می توانند با اورژانس شهری ما در این بخش همکاری نزدیکی برای کمک به مردم داشته باشند.
دکتر آقاجانی افزود: اعتباربخشی بیمارستانی وزارت بهداشت از یک مدل واحد پیروی می کند و در این مدل توانمندسازی داخلی بیمارستان‌ها به عهده گردانندگان خود آن بیمارستان‌هاست و از نیروهای مسلح می خواهیم کیفیت برخی از بیمارستان‌های خود را در شهرستان‌ها ارتقا دهند.
وی افزود: در زمینه اورژانس‌های شهری و پیش بیمارستانی، اورژانس دریایی و امداد هوایی فرصت همکاری بسیاری بین نیروهای مسلح و وزارت بهداشت وجود دارد و وزارت بهداشت آمادگی دارد در قالب تفاهم نامه‌هایی از توانمندی‌های نیروهای مسلح و امکانات آنان در جهت خدمت رسانی بهتر و سریع تر به مردم بهره گیرد.