ایرنا/ بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌ها باعث به وجود آمدن سیلاب در استان‌های مازندران و گلستان شد. شدت سیل به قدری بود که بسیاری از قسمت های این دو استان زیر آب رفت. در پی این حادثه دستور تخلیه روستاهای در معرض سیلاب، از جمله روستاهای شهرستان آق‌قلای گلستان صادر شد.

از روز دوشنبه گذشته و با آغاز فعالیت سامانه سرد و بارشی اخیر بیش از 300 میلمتر باران در گلستان و مازندران بارید و ارتفاع برف در مناطق کوهستانی استان به 1.5 متر رسید. این بارش ها باعث سیلابهایی شد که خسارات زیادی را به بار آورد و در آخرین حادثه بخش هایی از شهر 20 هزار نفری گمیش تپه مرکز شهرستان گمیشان استان گلستان به دلیل طغیان شاخه فرعی گرگان‌رود که از داخل این شهر می گذرد به زیر آب رفت.

به گزارش فارس از پزشکی قانونی استان مازندران، متاسفانه در سیلاب گسترده در مازندران 5 نفر جان خود را از دست داده و یکی از هم میهنان نیز همچنان مفقود است.
از سوی دیگر معاون درمان وزارت بهداشت و رییس سازمان اورژانس کشور به عنوان نمایندگان ویژه وزیر بهداشت به مناطق سیل زده استان های گلستان، مازندران، سمنان و خراسان شمالی اعزام شدند.

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر در خصوص آخرین وضعیت سیل و آب‌گرفتگی در استان‌ مازندران، اظهار داشت: 12 شهرستان آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، جویبار، چالوس، ساری، سوادکوه، قائمشهر، گلوگاه، نکا و نوشهر در استان مازندران و به علاوه 10 شهرستان آزادشهر، آق‌‌قلا، بندرگز، بندر ترکمن علی‌آباد، کردکوی، کلاله، گرگان، گنبد کاووس و مینودشت در استان گلستان تحت تأثیر سیل و آب‌گرفتگی قرار دارند.
سلیمی در خصوص توزیع تجهیزات و امکانات نیز توضیح داد: 4 هزار بسته غذایی، 2 هزار تخته موکت و 4 هزار پتو تاکنون در مناطق سیل‌زده استان گلستان توزیع شده است. همچنین 2 هزار بسته غذایی، 6900 بطری آب معدنی، 3200 تخته پتو و 14 هزار و 800 کیلوگرم برنج نیز در مناطق سیل‌زده استان مازندران توزیع شده است.

به گزارش مشرق، ارتفاع آب در بعضی از نقاط شهر سیل زده آق قلای گلستان به بالای ۳ متر رسیده است.

به گزارش ایرنا، نماینده مردم غرب استان گلستان در مجلس شورای اسلامی روز جمعه با تایید خبر زیر آب رفتن بخش عمده شهرستان گمیشان گفت: تلاش برای امدادرسانی به افراد سیلزده با حضور موثر نیروهای امدادی و کمک به تخلیه خانه های در معرض آسیب و تخریب همچنان ادامه دارد.
رامین نورقلی پور اظهار داشت: صبح امروز به دلیل افزایش سیلاب ناشی از سرریز آب سدهای گلستان که با پشت سر گذاشت آق قلا به حوزه استحفاظی گمیشان رسیده بود، بخش های از شهر سیمین شهر و 8 روستای پیرامون گرگانرود در محاصره آب گرفتار شد.
وی بیان کرد: با توجه به گستردگی حوزه در معرض سیل، نیازمند ادوات مهندسی مانند بیل مکانیکی، بولدوزر و گریدر برای جلوگیری از نفوذ هر چه بیشتر آب به واحدهای مسکونی هستیم.
نماینده مردم غرب استان گلستان در مجلس شورای اسلامی افزود: دستگاه های اجرایی و امدادرسان در حال ایجاد موانع دست ساخت برای جلوگیری از نفوذ آب به روستاها و بالا بردن دیواره های گرگانرود هستند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید