ایرنا/ رییس اداره منابع آب شهرستان سراب اعلام کرد: سد تاجیار با حجم مخزن 5.3 میلیون مترمکعب آب صبح امروز / پنجشنبه/ سرریز شد.

جلیل سعادت طلب روز پنجشنبه اظهار داشت: بارندگی های بی سابقه سال جاری باعث سرریز این سد شد که در سال های گذشته تا 30 درصد ظرفیت مخزن، آب داشت.
وی ادامه داد: سر ریز شدن سد تاجیار موجب خوشحالی کشاورزان منطقه شده است.
وی افزود: این در حالی است که کاهش بارندگی ها در سال های گذشته موجب نگرانی کشاورزان منطقه بود، اما امسال آبگیری سد تاجیار پیش از موعد مقرر انجام شد.
سعادت طلب با اشاره به اهمیت سد تاجیار در بخش کشاورزی و صنعت شهرستان سراب، گفت: این سد آب مورد نیاز بخشی از کارخانه نفلین سینت و بخش قابل توجهی از منابع آبی کشاورزی این شهرستان را تامین می کند.
وی اضافه کرد: عملیات اجرایی سیستم آبیاری تحت فشار در300 هکتار از اراضی پایاب سد تاجیار انجام گرفته و با توجه به کافی نبودن آب کشاورزی در مزارع پایین دست، احداث فاز دوم سد تاجیار ضروری است.
به گزارش ایرنا، سد خاکی تاجیار که در سال 1382 با اعتبار 10 میلیارد ریالی به بهره برداری رسید، در اردیبهشت سال 1392 نیز سرریز شده بود.
این سد در فاصله 5 کیلومتری شمال غربی شهر سراب و در بالادست روستاهای شیره جین و آبرس شهرستان سرای واقع شده و بر اساس مهندسی های انجام شده برای 4.5 میلیون مترمکعب آب تنظیم شده است.
ارتفاع تاج این سد 403 متر، ارتفاع از پی 40 متر، ارتفاع از بستر34 متر و حجم مفید آن 3.5 میلیون متر مکعب آب است.
افزایش 60 درصدی بارندگی ها در آذربایجان شرقی در سال جاری موجب شد که آب سدهای سهند هشترود، قلعه چای عجبشیر و آیدوغموش رهاسازی شود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید