ایرنا/ رئیس ستاد مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر در مدینه منوره گفت: با توجه به تفاهم نامه همکاری بیمارستان های عربستان سعودی با مرکز پزشکی حج و زیارت در صورت نیاز زائران ایرانی به خدمات ویژه داشته باشند به بیمارستان های سعودی برای معاینات و بهره گیری از خدمات پزشکی اعزام خواهند شد.

دکتر حجت الله روستا افزود: گروه پزشکی مستقر در مدینه منوره با شروع فعالیت درمانگاه‌ها؛ به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی و درمان مراجعان است.

وی ادامه داد: کار درمان مراجعه کنندگان در درمانگاه‌های مدینه بخوبی ادامه دارد و از ابتدای فعالیت درمانگاه‌ها تاکنون سیصد زائر ایرانی سرزمین وحی به این درمانگاه ها مراجعه کرده است.

رئیس ستاد مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در مدینه منوره اضافه کرد: پزشکان مستقر در این مراکز درمانی بصورت ۲۴ ساعته در تمامی زمینه‌ها پاسخگوی مراجعان هستند.
روستا در مجموع روند عملیات امداد و درمان را در شهر مدینه روان و مطلوب توصیف کرد.

امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران حج تمتع به سرزمین وحی اعزام خواهند شد به جز ۲ بیمارستان مکه و مدینه، ۴ مجتمع درمانگاهی در مدینه و ۵ مجتمع درمانگاهی در مکه پیش بینی شده و ۱۳۰ مطب هم در محل اسکان زائران آماده ارائه خدمات است و یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز خدمات ارائه خواهد داد.

۱۵ پزشک باتجربه و مسلط به زبان عربی برای ارائه خدمات تخصصی به زائران در بیمارستان های مکه و مدینه مستقر هستند.

در حج تمتع امسال، ۲۰ درصد زائران دارای فشار خون، ۱۵ درصد مبتلا به دیابت و ۵ درصد هم بیماری قلبی و عروقی دارند.

تعداد زنان در حج تمتع ۹۸ بیشتر از آقایان است و در حج امسال آمار سنی زائران ۵ سال افزایش یافته است. جوان ترین زائر یک کودک یک ساله و مسن ترین زائر ۱۰۷ ساله و اهل کردستان است.

میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است و حدود هشت هزار زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و هزار و ۸۰۰ نفر نیز بالای ۸۰ سال هستند و حدود ۱۵۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، ماموریت اصلی خود را تامین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را صرف می کند تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از حضور امکانات و متخصصان مجرب ایرانی عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید