خراسان/ در قسمت دوم مرحله نیمه نهایی «عصر جدید» علامت -14 به شکل زیر نویس برنامه، نشان دهنده خطرناک بودن این برنامه بود. ولی نباید فراموش کرد که به قول خود علیخانی که در همین برنامه اذعان داشت که خیلی از بیننده های برنامه نوجوانان هستند نمی توان با یک نوشته -14 آن ها را از پای برنامه بلند کرد. شرکت کننده یک نفر را روی تخته ا ی با چشم های بسته می‌بندد و روی یک گوی که تعادل او را به هم می ریزد می‌ایستد و باز به سمت انسانی که روی تخته بسته شده بود، چاقو پرتاب می کند. این در حالی است که پیش از این یک کودک 12 ساله بر اثر تقلید از یکی از قسمت های عصر جدید جان خود را از دست داده بود. در ادامه به چند نمونه از تقلیدهای خطرناک از تلویزیون اشاره می کنیم.

قربانی عصر جدید
سهیل نصیرایی نونهال 12 ساله بابلی هنگام تقلید یکی از اجراهای برنامه عصر جدید جان خود را از دست داد. این اتفاق تلخی بود که 18 تیرماه امسال به وقوع پیوست. پدر سهیل درباره این ماجرا گفته است: «با پسرم در حال تماشای برنامه عصر جدید بودیم آن قسمتی بود که شرکت‌کننده طنابی به دور گردنش انداخته بود و حرکات نمایشی اجرا می‌کرد. پسرم پرسید: بابا این‌ها چنین کاری انجام می‌دهند خفه نمی‌شوند؟ گفتم: این‌ها سال‌های سال تمرین کرده‌اند و یک دکتر هم آن جا حضور دارد که اگر مشکلی پیش آمد کمکشان کند. روز حادثه با پرچمی که در خانه داشتیم به تقلید از حرکاتی که در آن برنامه دیده بود می خواهد خودش را تاب دهد که ...»

قربانی «پنج کیلومتر تا بهشت»
«می‌خواهم روح شوم و ببینم بابا و مامان راجع به من چه می‌گویند.» این آخرین جمله‌ای بود که محمد مهدی قبل از شروع بازی مرگبارش به زبان آورده بود. نیمه های شهریور 90 بود وقتی خودش و برادر 6 ساله‌اش را در خانه تنها دید، تصمیم گرفت همانند سریال مورد علاقه‌اش تبدیل به یک روح شود و به مکان‌های مورد علاقه‌اش سر بزند و شبیه روح سرگردان در سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» از صحبت دیگران در پشت سرش با خبر شود. غافل از این که بازی او سرنوشت شومی به دنبال خواهد داشت.

تقلید مرگبار از «سی امین روز»
پسر دانش‌آموز یزدی برای دیدن فرشته نجاتش به تقلید از سریال تخیلی «سی امین روز» که ماه رمضان سال 90 پخش می شد خود را به دار آویخت و جان سپرد. بازیگر مرد این سریال بیگناه تا پای چوبه دار رفته بود که در لحظات آخر ناگهان طناب دار بی‌دلیل پاره می شود و نجات پیدا می کند. سعید 12 ساله به تقلید از بازیگر همین سریال خود را با چادر مادر حلق‌ آویز می کند تا «فرشته» به کمکش بیاید و نجاتش دهد. پسرک می‌خواست به محض بازگشایی مدرسه این معجزه ماندگار تابستانی را بین زنگ‌های تفریح برای دوستانش تعریف کند اما افسوس که...

خودکشی دختر 9 ساله به تقلید از فیلم هندی
ستاره بعد از دیدن یک فیلم هندی در آخرین روز آبان سال 97 خود را به امید زندگی دوباره حلق آویز کرد. مادر ستاره تعریف می کند که یک فیلم هندی با بچه هایش تماشا کرده فیلمی که داستانش به گونه ای بوده که در یک قسمت از فیلم، قهرمان داستان حلق‌آویز شده و در ادامه فیلم مجدد زنده می‌شد. با پایان فیلم، مادر ستاره برای آماده کردن شام به داخل آشپزخانه می رود و ساعتی بعد ستاره را در داخل کمد دیواری در حالی که خود را حلق آویز کرده پیدا می کند.

سوژه روز
تقلیدهای مرگبار از اجراهای خطرناک!
پرتاب چاقو به سمت یک انسان توسط یکی از اجراکننده‌های «عصر ‌جدید» را بگذارید کنار خبر فوت نوجوانی 12 ساله که به تازگی به علت تقلید از یکی از اجراهای این برنامه، جانش را از دست داد اما چطور مانع تقلید بچه‌ها از چنین اجراهایی شویم؟
در نخستین اجرای برنامه دوم از مرحله نیمه‌نهایی عصر جدید، فردی در جلوی یک سیبل ایستاد و اجراکننده برای نشان دادن مهارتش، شروع به پرتاب چاقو به سمت او کرد. چاقوهایی که اگر فقط در یک مورد با نشانه‌گیری دقیقی همراه نمی شد، عاقبت فردی که در جلوی سیبل می‌خندید، معلوم نبود! این اجرا را بگذارید کنار خبر تلخی که این هفته منتشر شد؛ نوجوان 12 ساله‌ای که قصد انجام حرکات نمایشی مشابه برنامه عصر جدید را داشت، دچار خفگی شد و جان خود را از دست داد. البته این اولین مورد فوت تحت تاثیر برنامه‌های تلویزیونی نیست. سال 90 نوجوان 12 ساله‌ای تحت تاثیر سریال پنج کیلومتر تا بهشت، خودش را دار زده بود تا بتواند در قالب روح به مکان‌های مورد علاقه‌اش سر بزند. در یک مورد دیگر در پاییز سال 97 دختر 9 ساله‌ای تحت تاثیر یک فیلم هندی خودش را کشته بود به امید این که دوباره زنده خواهد شد. شنیدن این اخبار تلخ برای هر والدی وحشتناک است. شاید شما هم به عنوان یک والد با خود فکر می‌کنید چطور می‌توانید از کودک یا نوجوان کم سن و سال خود در این خصوص محافظت کنید.

مشابهت سنی این کودکان اتفاقی نیست!
پیش از همه، بیایید ابتدا نگاهی به سن این قربانیان بیندازیم؛ دو کودک 12 ساله و یک کودک 9 ساله. واقعیت این است که اگر موارد دیگر را هم می‌خواستیم وارد این فهرست کنیم، به احتمال زیاد آن‌ها نیز در حدود همین سنین بودند. البته این موضوع تصادفی نیست چرا که در گروه سنی دبستان و اوایل نوجوانی به واسطه برخی ویژگی‌ها کودکان در معرض خطر بیشتری در این زمینه هستند چرا که این کودکان:
توان مدیریت ترس خود را به شکل بهتری دارند، پس والدین ممکن است تصور کنند چون آن‌ها نمی‌ترسند، تماشای برخی برنامه‌ها مشکلی ندارد.
شناخت دقیقی از توانایی‌های خود ندارند و اغراق در برآورد برخی توانایی‌ها بین آن‌ها زیاد دیده می‌شود.
مرز بین خیال و واقعیت هنوز برای آن‌ها کاملا روشن نیست و در نتیجه بیشتر تحت تاثیر فیلم‌های تخیلی و جلوه‌های ویژه قرار می‌گیرند و از طرفی والدین به تصور این که آن‌ها می‌فهمند، ممکن است به آن‌ها توضیح کمتری در این خصوص بدهند.
با توجه به سن‌شان، احتمال این که تنها گذاشته شوند یا اجازه برخی فعالیت‌ها بدون نظارت به آن‌ها داده شود، بیشتر است.
خطر در کمین کودکان تک‌تک ماست: با توجه به این موارد ما به عنوان والدین برای پیشگیری از چنین حوادث تلخی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟
دقت در انتخاب برنامه‌ها برای تماشا: در انتخاب برنامه‌های تلویزیونی که فرزندتان تماشا می‌کند، دقت بیشتری داشته باشید. این که چه برنامه‌هایی برای فرزند شما مناسب نیست، بستگی زیادی به رشد شناختی و عاطفی او دارد. پس نگذارید سن شناسنامه‌ای یا قد او شما را گمراه کند.
مراقبت بیشتر از پسرها: در انتخاب فیلم‌های پر از صحنه‌های زد و خورد، جلوه‌های ویژه اغراق‌آمیز، داستان‌های تخیلی و البته بنا به تجربه‌ای که این اواخر داشته‌ایم، برنامه‌های استعدادیابی مانند عصر جدید، دقت بیشتری داشته باشید. با توجه به فرهنگ رایج، پسربچه‌ها می‌توانند به راحتی مقهور مهارت‌های حرکتی شخصیت‌ها در این برنامه‌های نمایشی شوند.
صحبت کردن به تنهایی کافی نیست: اگر فرزندتان مبهوت فیلم یا برنامه‌ای شده، با او حتما درباره آن برنامه صحبت کنید البته با توجه به توانایی‌های شناختی این کودکان، صرف صحبت کردن شما، کافی نخواهد بود و بهتر است تا چند روز نیز جانب احتیاط را نگه دارید و نظارت بیشتری بر فعالیت‌های او داشته باشید.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید