ایرنا/معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توسعه و رشد سوگواره مهرمحرم در سطح بین‌المللی، گفت: معتقدیم در صورت تأکید بر روی ارزشهای اخلاقی و انسانی نهفته در واقعه عاشورا، سوگواره مهر محرم ظرفیت گفت‌وگو با دیگر ادیان را فراهم می‌کند.

محمد صادق افراسیابی روز شنبه در نشست خبری دوازدهمین دوره سوگواره مهر محرم در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشریح جزئیات این جشنواره، گفت: به سمت ایجاد پویش تولید محتوا در فضای مجازی می رویم و سوگواره مهر محرم در این زمینه دوازدهمین دوره خود را بصورت ملی و  پنجمین دوره خود را بصورت بین المللی تجربه خواهد کرد. 
وی ادامه داد: در مرکز فناوری اطلاعات بعنوان دستگاه های حاکمتی کمک می کنیم سوگواره مهر محرم در بهترین نحو بصورت برون مرزی هم حمایت شود.
معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت تولید محتوا در این زمینه اظهار داشت: ۱۰ هزار ملیارد تومان در دو سال گذشته پهنای باند به مردم فروخته شده است که متاسفانه سهم کمی به تولیدکنندگان محتوا اختصاص داده می شود اما برنامه مرکز فناوری دیجیتال وزرات فرهنگ و ارشاد تلاش می‌کند آن را افزایش دهد.

افراسیابی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت و نقش بی بدیل رسانه ها و همچنین کتاب و کتابخوانی در برگزاری این جشنواره ، گفت: تلاش ما این است که میان ناشران دیجیتال و مکتوب از طریق این رویداد بین المللی یک ارتباط عمیق برقرار شود.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: ‌بدون شک با فرهنگ سازی و آموزش و همچنین پرداختن به موضوع کسب و کارهای دیجیتال می توان زمینه انعقاد قراردادهای مختلف را فراهم کرد.

در ادامه این نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان نیز با اشاره به استقرار دبیرخانه دائمی این سوگواره بین المللی در این استان، از برگزاری این سوگواره در بخش های مختلف مرتبط با فرهنگ عاشورایی خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر فضیلت تاکید کرد: در دنیای امروز که تلاش می شود تهاجم فرهنگی در قالب جنگ نرم با استفاده از فضای مجازی باعث تضعیف فرهنگ بومی و مذهبی ما شود، برگزاری چنین جشنواره هایی با تاکید بر فضای مجازی بطور یقین می تواند در تقویت فرهنگ ما ثمربخش باشد.

رئیس شورای سیاستگذاری دوازدهمین سوگواره مهرمحرم تصریح کرد:‌ امروز برای ماندگاری معارف و آموزه های اسلامی نیازمند استفاده و بکارگیری ابزار ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم تا از این طریق به فرموده و نظررهبر معظم انقلاب اسلامی که بخشی از آن در بند ۷ شورای عالی فضای مجازی آمده است «باید با تهاجم فرهنگی مقابله کرد»، در قالب ستاد این سوگواره و مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال جامه عمل بپوشانیم .

به گفته حجت الاسلام فضیلت، برای رسیدن به اهداف تعیین شده نیاز به تولید محتوای فرهنگی و حضور فعال و مضاعف داریم.

وی در عین حال گفت: یکی از ویژگیهای این سوگواره تلاش برای پیوند و ماندگاری بین دین، هنر و رسانه است، چراکه در عصر و زمانی که تریبون های فراوانی برای بیان این مطلب که آموزه‌های دینی با علم، هنر و رسانه تداخل دارد، فعالند، باید تلاش کنیم این تصورات را از بین ببریم.

حجت الاسلام فضیلت تاکید کرد: برای اهداف تعیین شده برگزاری چنین سوگواره‌هایی می‌تواند مفید واقع شود و در کنار آن شبکه‌سازی‌های غیررسمی به صورت ملی و بین‌الملل صورت گیرد که مجرای این ارتباط می‌تواند سوگواره مهر محرم باشد.

رئیس شورای سیاستگذاری دوازدهمین سوگواره مهر محرم درادامه و بخش دیگری از سخنان خود هدف دیگر برگزاری چنین جشنواره هایی را پیوند دین، هنر و رسانه عنوان کرد که درکنار آن فرهنگ نورانی نماز بخصوص نماز ظهرعاشورا متبلور خواهد ‌شد.

وی اضافه کرد: توانمندسازی تولیدکنندگان محتوا از طریق برگزاری نمایشگاه‌ها، نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی می‌تواند سومین هدف برگزاری تلقی شود. چرا که در این جشنواره‌ها از حداکثر ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی استفاده و پایگاه‌های مردمی برای آن ایجاد می‌شود. البته برای ارتقای سطح برگزاری از اساتید و داوران ممتاز نیز استفاده خواهد شد.

حجت الاسلام فضیلت اظهارداشت: این سوگواره موضوعات مختلفی را پیگیری می‌کند که به محتوای انسانی و عاشورایی ارتباط دارد جامعه هدف ما هنرمندان عکاس و فیلم‌ساز، تولیدکنندگان محتوای فضای مجازی و برنامه‌نویسان هستند.

به گفته وی در این دوره سوگواره و پنجمین سال برگزاری مسابقات آن به صورت بین‌المللی، پویش‌های مردمی مهر محرم در فضاهای مجازی و دیگر دریچه‌های ارتباطی پیش‌بینی شده که به زبانهای دیگر هم عرضه می‌شود.

حجت الاسلام فضیلت ادامه داد: برنامه‌های جنبی سوگواره برپایی نشست‌های تخصصی نقد و بررسی آثار و کارگاه‌های آموزشی است و طرح از ابتدای محرم آغاز شده، ادامه دارد و آخرین مهلت ارسال اثر ۳۰ آبان ۹۸ است تا در نهایت مراسم اختتامیه در ایام شهادت حضرت زهرا(س) برگزار شود.

دبیر سوگواره بین المللی مهر محرم هم در ادامه این نشست خاطرنشان کرد که این سوگواره تحت نظارت مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ برگزارمی‌شود و حمایت‌ها از این سوگواره باعث شده تا سطح برگزاری آن از ملی به بین‌المللی ارتقا پیدا بکند.

میثم قدسی پور افزود: ما در این سوگواره به دنبال مشارکت مردمی هستیم که مردم در کنار شرکت در پویش‌های تدارک دیده شده برای سوگواره بتوانند به بحث داوری آثار هم ورود کنند.

وی ادامه داد: برای این منظور مردم می‌توانند در کنار تولید محتوا با هشتکهای در نظر گرفته شده مانند مهر محرم، مهر حسین، حب‌الحسین یجمعنا و چند هشتگ به زبان انگلیسی داوری آثار را نیز برعهده داشته باشند. البته برای داوری لازم است وارد سایت شده، پی‌دی‌اف‌های مخصوص داوری را بخوانند و نظرشان را ارائه دهند تا در نهایت برای سوگواره برگزیدگان مردمی هم داشته باشیم.

دبیرسوگواره بین المللی مهر محرم هم هدف از برگزاری این رویداد بزرگ معنوی را گسترش فرهنگ و هنر عاشورایی در سطح جامعه عنوان کرد و گفت: این سوگواره از سال ۱۳۸۷ در استان سمنان آغاز بکارکرده و تاکنون یازده دوره آن بطور متوالی برگزار شده و دوازدهمین سوگواره و پنجمین مسابقه بین المللی رسانه های دیجیتال مهرمحرم» با هدف همگرایی و هم افزایی ملی و بین المللی در حوزه تولید و نشر محتوای فرهنگی عاشورایی بویژه در حوزه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با  کسب مجوز از مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری موسسه و مجتمع دیجیتال موج فرهنگ و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان برگزارمی شود.

قدس پور خاطرنشان کرد: سوگواره مهر محرم اینک از جایگاه خوبی در تولید محتوا و مشارکت هنرمندان و مستندسازان از تمامی استان های کشور و سراسر جهان بخصوص کشورهای مسلمان برخوردار است.

به گفته وی، امسال با راه اندازی پویش جهانی مهرمحرم با هشتگ های فارسی #مهر_محرم #مهر_حسینی وعربی #حب_الحسین_یجمعنا #حب_الحسین_یعرفنا و انگلیسی #hussainUnitsUs و #kindMoharram

به دنبال نقش آفرینی فعالتر در حوزه فضای مجازی و افزایش مشارکت مردمی در تولید محتوای دیجیتال عاشورایی هستیم.

دبیر سوگواره مهرمحرم  یادآور شد: تمامی علاقمندان به شرکت در مسابقه رسانه های دیجیتال مهر محرم، می توانند با مراجعه به سایت اینترنتی www.mehremoharram.ir و مطالعه فراخوان هر بخش نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام کنند.

در پایان این مراسم از پوستر این دوره جشنواره نیز با حضور مسئولان حاضر در این نشست خبری رونمایی شد./

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید