خراسان/ گفته می شود هواپیمایی ماهان در حال انتقال مسافران چینی از مبدأ خارجی به ایران و سپس ترانزیت به چین است و این موضوع نگرانی‌ها از پروازهای ویروسی را افزایش داده است.


به گزارش خراسان، طی یکی، دو روز گذشته ویدئویی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که طبق گفته گوینده، تصاویری از حضور تعدادی مسافر چینی در صف دریافت کارت پرواز هواپیمایی ماهان در فرودگاه استانبول را نشان می دهد که به دلیل عدم پذیرش مسافران چینی توسط دیگر ایرلاین ها همچون ترکیش و قطری، هواپیمایی ماهان در حال پذیرش آن ها برای ترانزیت به تهران و پس از آن، انتقال به چین است.

یک شنبه گذشته نیز «چانگ هوا» سفیر جمهوری خلق چین در تهران با انتشار تصویری از دیدار خود با عرب نژاد مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان، در توئیتر نوشت: در دیدار با جناب آقای عرب نژاد مدیر عامل محترم شرکت هواپیمایی ماهان، ایشان اعلام کردند که تمایل دارند همکاری با چین را ادامه دهند.انتشار این توئیت و آن ویدئو موجی از انتقادات کاربران فضای مجازی را به دنبال داشته و همچنین سوالات زیادی را در این زمینه مطرح کرده است.

اطلاعی ندارم
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری روز گذشته در گفت و گو با خراسان درباره این ویدئو گفت: نمی دانم هدف از انعکاس این ویدئو چیست و متوجه انگیزه آن نمی شوم.رضا جعفرزاده افزود: از صحت و سقم این ویدئو اطلاعی ندارم.

اطلاعیه غیرشفاف
تماس تلفنی خبرنگار خراسان با یکی از مدیران هواپیمایی ماهان هم بی نتیجه ماند اما این شرکت هواپیمایی عصر دیروز در اطلاعیه ای که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، نوشت: «شرکت هواپیمایی ماهان بر اساس سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران به اطلاع مسافران خود در مسیرهای پروازی به مقاصد مختلف از ایران به چین و برعکس می رساند که این شرکت بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی و نقطه نظرات سازمان هواپیمایی کشوری ایران اقدام به توقف فروش بلیت در مسیرهای فوق الذکر تا پایان ماه فوریه سال جاری میلادی کرده است. بدیهی است پس از اتمام زمان مذکور بر اساس مجوزهای دستگاه های اجرایی مربوط و سازمان هواپیمایی کشوری تصمیمات لازم گرفته خواهد شد و هواپیمایی ماهان در چارچوب راهبردهای کشور اقدام لازم را به عمل خواهد آورد.»در ادامه این اطلاعیه، ماهان انجام پروازهای رفت و برگشت به چین را به صورت ضمنی تایید کرده و آورده است: «همچنین به اطلاع می رساند در این مدت هر گونه پرواز رفت و برگشت به چین به منظور انتقال مسافران ایرانی از چین به ایران و مسافران چینی به چین در چارچوب مجوزهای سازمان هواپیمایی کشوری ایران و چین بر اساس توافقات جاری انجام خواهد شد.»اطلاعیه هواپیمایی ماهان شفاف نیست و نگرانی اصلی از مخاطرات بهداشتی است که در پی انتقال مسافران چینی از کشور دیگری همچون ترکیه به ایران و پس از آن چین یا از ایران به چین و ورود ویروس کرونا به کشور وجود دارد.

چند سوال
سوالات زیادی در این زمینه وجود دارد که مهم‌ترین آن ها در زیر آمده است:
اول این که چرا باوجود قطع پروازهای هواپیمایی مهم و معتبری همچون قطری و ترکیش به چین، پرواز یک ایرلاین ایرانی به چین همچنان ادامه دارد؟ آن هم برای انتقال چینی ها از کشور دیگری به چین!
دوم این که آیا این پروازها از چین خالی باز می‌گردد که به صورت منطقی و از دید اقتصادی و بازرگانی نباید این اتفاق بیفتد و اگر این پروازها با مسافر به کشورمان باز می گردد چه تمهیدات بهداشتی برای جلوگیری از ورود کرونا به کشور اندیشیده شده است؟
سوم این که آیا هواپیماهایی که این پروازها را انجام می دهند، ضد عفونی می شوند؟ چنان که هواپیمایی تایلند هواپیماهای خود را پس از بازگشت از چین ضدعفونی کرده بود.
چهارم این که آیا هواپیماهایی که این پروازها را انجام می دهند، پس از آن به مسافران ایرانی هم خدمات رسانی می کنند و چه اقدامی برای جلوگیری از احتمال انتقال ویروس کرونا انجام می شود؟
پنجم این که آیا اقدامی برای مصون سازی کُروی پروازی این گونه پروازها از ابتلا به کرونا انجام شده است؟
به نظر می رسد برای رفع نگرانی ها از انتقال ویروس کرونا با انجام این گونه پروازها، باید شفاف سازی انجام شود تا خیال مردم راحت شود.

خبر مرتبط


افزایش آمار کرونا دریک قدمی ایران
وزارت بهداشت امارات پنجمین مورد ابتلا به کروناویروس را در این کشور تایید کرد. به گزارش ایسنا، پیش از این چهار بیمار مبتلا از اعضای یک خانواده چینی بودند که در بیمارستان دبی تحت درمان هستند.همچنین این خبر حاکی است، یک کارشناس خبر داد که تاجران چینی در حال پیش‌خرید ماسک‌های تولیدی ایران هستند. مقام‌های وزارت بهداشت و بازرگانی ایران هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید