میزان/ رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت رعایت بهداشت فردی و عمومی برای مقابله با ویروس کرونا، گفت: در صورت ابتلا درمان‌های حمایتی و نگهدارنده صورت گرفته و اگر نیاز به حمایت‌های ویژه تنفسی باشد فرد در‌ ICU بستری خواهد شد.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با بیان اینکه هنوز دارو یا واکسنی برای ویروس کرونا کشف نشده است، گفت: در کشور چین نیز برای مقابله با این بیماری واکسن و دارویی که تایید شده باشد تولید نشده است.

وی با تاکید بر اینکه تولید واکسن از زمان ساخت تا اثر بخشی و مشخص شدن آن بر ایمنی و سلامت انسان به بیش از یک سال زمان نیاز دارد، تصریح کرد: در مورد دارو نیز صرفا مطالعات تجربی تاکنون صورت گرفته است.

جهانپور با بیان اینکه برخی از دارو‌های آنتی ویروس و ضد ویروس موجود در بازار را به صورت آزمایشی روی برخی بیماران در چین تست کرده اند، اما نتایج مطالعات هنوز به صورت علمی و مدون بیرون نیامده است، افزود: اگر تصمیمی در خصوص درمان این ویروس اتخاذ شود باید مبتنی بر شواهد علمی و مستندات فنی باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید با رعایت نکات بهداشتی از ابتلا به این ویروس جلوگیری شود، گفت: در صورت ابتلا درمان‌های حمایتی و نگهدارنده صورت می‌گیرد و اگر نیاز به حمایت‌های ویژه تنفسی باشد فرد در‌ آی سی یو بستری خواهد شد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید