ایرنا/ وزیر بهداشت ترکیه با اعلام اینکه "بنا به درخواست ایران، کیت‌ تشخیص کرونا به این کشور خواهیم فرستاد"، تاکید کرد که تست ایرانی های ورودی به ترکیه در روزهای گذشته منفی بوده است و هیچیک به ویروس کرونا مبتلا نبوده اند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، دکتر فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه طی سخنانی در نشست کمیته علمی ویروس کرونا در آنکارا اعلام کرد: ایران از ما درخواست کیت‌ تشخیص کرونا کرده است که تا فردا به این کشور خواهیم فرستاد.

وی با بیان این که، کمیته علمی براساس میزان خطرپذیری، نوع رویکرد ترکیه نسبت به شیوع این ویروس را تعیین خواهد کرد، افزود: به رغم شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورها، ما با اتخاذ تدابیر موثری تاکنون مانع ورود آن به ترکیه شده‌ایم.

وزیر بهداشت ترکیه درباره دلیل روند مسافرت شهروندان دو کشور به یکدیگر و تغییر مسیر هواپیمای ورودی از ایران اظهار داشت: چون برخی مسافران از قم و مشهد بازگشته و چند نفر دیگر نیز تب نداشته اند، اما علائم سرفه در آنها مشاهده شده است، تصمیم گرفتیم مسیر هواپیمای حامل آنها را به آنکارا تغییر دهیم. دلیل ارسال این هواپیما به آنکارا این بود که تیمی مجرب در مراکز قرنطینه کشورمان در آنجا مستقر هستند.

وی تصریح کرد: تست کرونای مسافرینی که از ایران وارد شده و تحت قرنطینه بودند، منفی بود. هیچکدام به این ویروس آلوده نبودند. هیچ یک از ۱۴۰ مسافر ورودی از ایران تب نداشتند. ۴ نفر فقط سرفه و ۲ تن دیگر نیز گلودرد داشتند که حال آنها نیز خوب است.

کوجا اضافه کرد: تست پزشکی هموطنانی که از مرز ایران به ترکیه آمده‌اند، انجام و کسانی که به شهرهای قم و مشهد سفر کرده‌اند، ۱۴ روز قرنطینه می‌شوند. تمام امکانات خود را برای انتقال هموطنانی که قصد بازگشت از ایران دارند، بسیج خواهیم کرد.

وی گفت: ایرانیان مقیم ترکیه نیز می‌توانند به کشورشان برگردند، اما از ترکیه فعلا سفری به کشور همسایه صورت نخواهد گرفت.

گفته شده که این کیت ها امروز چهارشنبه تحویل ایران خواهد شد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید